U raljama života

Izvor: BKTV News, 30.Maj.2012, 20:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U raljama života

Šta se to dešava sa Srbijom deset dana posle završetka opštih izbora? Još uvek nije obrazovan parlament, predsednik Republike Srbije Tomislav Nikolić nije položio zakletvu, a pregovori o vladi još uvek nisu dobili ozbiljan ton. Novoizabranog predsednika Srbije Tomislava Nikolića ne bi iznenadilo da Demokratska stranka sa svojim starim vlastodržačkim partnerima opet formira vladu. To nam i dokazuje i odluka Demokratske >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << stranke (DS) koja je predložila Borisa Tadića za mandatara za sastavljanje nove Vlade Republike Srbije.
U svom javnom nastupu na RTS-u predsednik Srbije Tomislav Nikolić nam otkriva da „međunarodna zajednica“ ne vrši pritisak da se formira velika koalicija SNS-DS-SPS. Da sada iko zna koga su to kaznili građani koji nisu izašli na izbore, a koga oni koji su u kutiju ubacili „bele listiće“? Naravno da niko pouzdano ne zna odgovore na ova pitanja, ali je bar jedno sigurno – dugim čekanjem formiranja vlade najviše će biti kažnjeni građani Srbije, bez obzira na to da li su glasali ili, pak, nisu obavili svoju građansku dužnost.
Ekonomista Miroslav Zdravković kaže za „Novosti“ da kao posledica razgradnje države aktuelne mere štednje najviše obaraju činovnike, profesore, lekare, penzionere. Najviše strada tzv. srednja klasa, koju u Srbiji čini petina stanovništva. U eri Interneta i drugih savremenih telekomunikacionih sistema nije teško da uočimo šta znači pristojno živeti. Svu tu blagodat za kojom čeznemo serviraju nam u stranim serijama, holivudskim ostvarenjima, dokumentarcima koji su snimljeni u razvijenom svetu. Dovoljno je da pored kupovine namirnica porodica može sebi da priušti automobil, redovnu mesečnu obnovu garderobe, školovanje bar jednog deteta, redovan odlazak u pozorište ili na neki drugi kulturni događaj, zimovanje i letovanje, pa da kažemo da ta porodica pristojno živi. Međutim, u Srbiji je to danas za gore pobrojane profesije u velikom broju slučajeva misaona imenica. Ukoliko bi porodica uzela stambeni kredit, automatski bi sebe isključila iz srednje klase.
Agencija „Galup“ nam otkriva da u Srbiji čak 57 odsto stanovništva starosti između 25 i 34 godine živi sa roditeljima, a kod većine je reč o materijalnim razlozima, mada je prisutan i sociološki fenomen „produženog detinjstva“. Surova je istina da se mladi veoma teško odlučuju da stvaraju sopstvenu porodicu, jer su svesni činjenice da nemaju gde ili od čega da žive. Podizanje životnog standarda jeste najvažniji zadatak koji treba da uradi nova vlada. Sve druge priče koje nam plasiraju dobro situirani političari su bacalje prašine u oči.
Predrag Prokopljević
Tweet

Nastavak na BKTV News...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.