
Izvor: Blic, 03.Nov.2010, 21:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kao da je cunami protutnjao kroz grad
Kraljevo je danas osvanulo puno cigli, stakla, ruševina. Škole i obdaništa ne rade, stradalo je nekoliko kuća, a žitelji grada noć su proveli ispred zgrada, nakon što je noćas zemljotres snage 5,4 stepeni Rihterove skale, sa epicentrom u selu Vitanovac, pogodio region Kraljeva.
Najčešće povrede Kraljevčana tokom pretprošle noći bile su prelomi, frakture i posekotine, nastali tokom pokušaja građana da napuste stambene objekte.
Marica Antonić, koja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je dovežena u bolnicu slomljenog kuka, uspela je samo kratko da ispriča:
"Jako se zatreslo. Luster je počeo da se ljulja i krenula sam da bežim na terasu. Zavrtelo mi se u glavi i samo se sećam da sam pala".
U gradu juče ujutro doslovce nije bilo zgrade na kojoj nisu bila vidljiva bar mala oštećenja. Ulice su osvanule prepune cigli koje su se odvojile od fasada sa malterom. Stakla je bilo na svakom koraku. U centru grada urušilo se nekoliko objekata u kojima srećom niko nije stradao.
Po udarom je stradalo i više kuća u okolnim selima. Tokom cele noći i dobar deo jutra delovi grada nisu imali vodu a snabdevanje je posle obavljanja obaveznih analiza normalizovano rano popodne.
Ono što je izvesno jeste da ni danas neće raditi škole i obdaništa. Neće raditi ni javne insitucije poput muzeja i biblioteke koji su takođe pretrpeli vidna oštećenja. Danas će, kako je rekao dr Dragan Arsić, direktor ZC "Studenica", zbog oštećenja režim rada kraljevačke bolnice biti sveden na zbrinjavanje hitnih slučajeva.
Većina Kraljevčana noć je provela pred zgradama. Mnogi koji su imali mogućnost da odu u vikendice ili kod rođaka van grada učinili su to već nakon drugog potresa.
Po rečima gradonačelnika Kraljeva, još juče komisije koje su urgentno formirane počele su da obilaze najugroženije lokacije.
"Gradonačelnik Ljubiša Simović sa saradnicima je bio još jutros kod nas video je kolika je šteta na zgradi i obećao da će koliko sutra reagovati", kažu Darko i Marija Đerković iz Jug Bogdanove ulice, iz čijeg se stana kroz ugao dnevne sobe vidi parking jer se ćošak njihove zgrade doslovce otkinuo.
"Da nije bilo tapeta u spavaćoj sobi ogromni komadi maltera pali bi nam na glavu", kaže Darko, koji je juče izbegavao da uđe u stan u prizemlju iznad koga je do trećeg sprata vidljiva pukotina koja preti da prepolovi zgradu.
U ogromne pukotine i rasute knjige u zdanju koje su zaposleni u Biblioteci uz pomoć grada godinama stvarali juče je sa nevericom gledala i direktorka ove ustanove kulture Dragana Tipsarević.
"Zid se na dečijem odeljenju, gde je i popularna čitaonica, doslovce odvojio. Ne znam kada ćemo moći ponovo da otvorimo vrata za čitaoce i članove. A trebalo je ovih dana da počnemo sa instaliranjem lifta za one koji nisu u mogućnosti da se popnu sami do čitaonice", kaže Tipsarevićeva.
Kraljevčani su celo pre podne proveli vidajući rane. Irenu Apostolović u Ulici Đure Salaja smo zatekli kako čisti krš koji je nastao u bakalnici u kojoj radi.
"Sve je popadalo sa polica. Tek ćemo videti kolika je šteta. Izgleda kao da je kroz radnju protutnjao cunami", rekla je ona.
Cigle koje su uglavnom popadale sa starijih i oronulih zgrada napravile su štetu na još nekim objektima u centru. Uništen je popularni lokal ,"Pasaž" na koji je pao deo starog hotela "Jugoslavija". Na kuću u Ulici cara Lazara takođe sa jedne stare kuće koja je pod zaštitom države, sručio se jedan zid i doslovce je uništio.
"Ovo što je onaj gore odradio za minut mi ima da čistimo nedelju dana. Aman, zar je ovaj grad toliko kriv", rezignirano je prokomentarisao radnik gradske čistoće.
Po informacijama koje smo dobili u Vodovodu sem pojedinačnih problema zbog pucanja instalacije većih nevolja u snabdevanju nema, a naložena je i hitna kontrola vode.
Branko Jovanović, načelnik Uprave za rizike u Sektoru za vanredne situacije, kaže da je veliki broj kuća oštećen i da će svima koji ne mogu više da borave u njima biti organizovan privremeni smeštaj na nekoliko lokacija u gradu.
"Zajedno sa lokalnom samoupravom radimo na tome, ali očekujemo da će i Kraljevčani pokazati solidarnost sa svojim sugrađanima i ponuditi im smeštaj. Formirano je 15 komisija koje utvrđuju štetu. Građani čiji su domovi oštećeni moći će da prijave štetu u mesnim zajednicama", kaže Jovanović.
Pogledaj vesti o: Zemljotres u Kraljevu, Seizmološki Zavod Srbije, Zemljotres