
Izvor: Politika, 11.Apr.2011, 09:41 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Danas je 12 godina od ubistva Slavka Ćuruvije
Predstavnici novinarskih udruženja položili su danas venac na spomen obeležje na mestu gde je pre 12 godina ubijen novinar Slavko Ćuruvija.
Predsednica Udruženja novinara Srbije (UNS) Ljiljana Smajlović je, nakon polaganja venaca u prisustvu članova porodice i kolega Ćuruvije, istakla da novinari više ne veruju političarima, tužiocima i policiji, a da su Ćuruviju i oni sami izneverili, jer se nisu izborili da se pronađu i kazne njegove ubice, ali ni za slobodu štampe. >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika <<
Prema njenim rečima, to je bitka koju moraju da vode sve kolege novinari, ali i bitka građana Srbije, jer neće imati ni politički sistem ni istinu, dok se ne otkriju ubice Ćuruvije i ne sazna istina.
Potpredsednica Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS) Jelka Jovanović je ocenila da prethodnih 11 godina predstavlja mnogo izneverenih očekivanja za porodicu Slavka Ćuruvije, njegove prijatelje, kolege i slobodu novinarstva u Srbiji.
„Nadamo se da 13. godišnjicu ubistva nećemo dočekati na ovom mestu i sa ovim rečima, vec da ćemo u međuvremenu imati sudski postupak i proces koji će pokazati ko je inspirisao, naredio i izvršio ubistvo”, kazala je Jovanović.
Ona je izrazila nadu da su reči republičkog javnog tužioca Zagorke Dolovac da istraga o ubistvu ide u pravom smeru tačne i ispravne i da neće biti više potrebe da se ponavljaju.
„Dok se ne rasvetle ubista Slavka Ćuruvije, Milana Pantića i Dade Vujasinović, dok krivci ne budu izvedeni pred sud i kažnjeni neće biti mogućnosti za napredak naše profesiije i slobodu javne reči u Srbiji”, istakla je Jovanović.
Predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković je ponovio da je „Ćuruviju streljala Služba državne bezbednosti, da je ubijen u operaciji 'Ćuran', kojom je rukovodio tadašnji šef DB Beograda Milan Radonjić”.
Komentarišući izjavu republičkog tužioca da postoji pomak u istrazi, Branka Prpa, prijateljica Ćuruvije, navela je da se ista izjava uvek javlja uoči datuma ubistva.
„Očekujem da čujem ozbiljne, a ne prigodne izjave za određene datume koje obeležavamo”, kazala je Prpa i ocenila da „sadašnja vlast očigledno nema volje da razreši to ubistvo”.
„Ovo je državno ubistvo u koje su uključene državne institucije, od SDB do političara koji su tada dirigovali tom operacijom. Posle 12 godina možemo opravdano da sumnjano da država i dalje u svojim strukturama ima iste elemente koje je imala u Miloševićevo vreme, a da je taj sistem demontiran slučaj bi bio rešen”, kazala je Prpa.
Vlasnik „Dnevnog telegrafa” i nedeljnika „Evropljanin” Slavko Ćuruvija ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, ispred ulaza u zgradu u kojoj je stanovao u Svetogorskoj ulici, u centru Beograda.
Ubistvo se desilo samo pet dana nakon što je u tadašnjem dnevnom listu „Politika ekspres” optužen za „priželjkivanje bombi i izdaju”.
Istraga je, posle pada vlasti Slobodana Miloševića, utvrdila da su ga danonoćno pratili pripadnici DB i da su iznenada, uoči samog ubistva, povučeni sa „zadatka”.
Ćuruvija je ubijen sa 17 metaka iz automatskog pištolja, najverovatnije „škorpiona”, u trenutku kada je sa svojom prijateljicom Brankom Prpom ušao u pasaž zgrade.
Tanjug
objavljeno: 11.04.2011.
Pogledaj vesti o: NATO