Izvor: Studio B, 23.Maj.2011, 20:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Tribunal odbio Simatovićevu žalbu
Haški tribunal odbacio žalbu bivšeg pomoćnika načelnika Službe državne bezbednosti Srbije Franka Simatovića na odluku suda da odbije Simatovićev zahtev za privremeno puštanje na slobodu
Haški tribunal je danas odbacio žalbu bivšeg pomoćnika načelnika Službe državne bezbednosti Srbije Franka Simatovića na odluku suda da odbije Simatovićev zahtev za privremeno puštanje na slobodu, saopšteno je iz Haga. >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B <<
Sudsko veće je 21. aprila odbilo Simatovićev zahtev da bude pušten od 18. aprila do 14. juna kako bi pomogao svom advokatskom timu, a odbrana je 28. aprila uložila žalbu na tu odluku suda, ocenivši da su sudije pogrešno protumačile zakon i prekoračile ovlašćenja, pošto su odbijanje zahteva obrazložile nepostojanjem "humanitarnih razloga" za privremeno oslobađanje.
Žalbeno veće je danas odbacilo žalbu, zaključivši da je Simatovićeva žalba neosnovana pošto je statutom tog suda jasno definisano da je privremeno puštanje na slobodu u kasnoj fazi postupka moguće samo kada za to postoje humanitarni razlozi, navedeno je u saopštenju Tribunala.
Simatović i bivši šef Državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić optuženi su pred Haškim tribunalom za zločine protiv čovečnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja tokom sukoba u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, od 1991. do 1995. godine.
Uhapšeni su i prebačeni u Hag 2003. godine, a suđenje im je počelo u junu 2009.















