Izvor: B92, 20.Jan.2011, 02:05 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Osuđeni pred MKS u zatvorima Srbije
Beograd, Hag -- Ministarka pravde Snežana Malović i predsednik Međunarodnog krivičnog suda Sang-Hjun Song potpisali sporazum prema kom će osuđenici izdržavati kazne i u Srbiji.
Na taj način, svi oni koji budu osuđeni pred tim sudom, zatvorske kazne će moći da izdržavaju u Srbiji.
Osuđeni za ratne zločine, zločine protiv čovečnosti i genocid služiće kazne u novom zatvoru u Padinskoj skeli koji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << će biti jedan od najbezbednijih zatvora u Srbiji, izjavila je Malovićeva.
Ona je dodala da je Srbija prva zemlja u jugoistočnoj Evropi koja je zaključila taj sporazum koji potvrđuje opredeljenost Srbije da počinioci ratnih zločina moraju da budu kažnjeni bez obzira na mesto gde su zločine počinili.
Dušan Ignjatović, direktor Kancelarije za saradnju sa Tribunalom, kaže da je u pitanju je Sporazum sa stalnim Međunarodnim krivičnim sudom, koji iako i sam lociran u Hagu - nema veze sa Haškim tribunalom i osuđenima pred njim.
"Lica koja su osuđena pred Tribunalom za bivšu Jugoslaviju ne mogu da izdržavaju kaznu u zatvorima na teritoriji država koje su nastale na području bivše SFRJ. To je posledica odluke iz 1993. i preporuke tadašnjeg generalnog sekretara, iz prostog razloga što je ’93. godine besneo rat na teritoriji bivše Jugoslavije", objasnio je Ignjatović.
"Međutim, Srbija je tražila u nekoliko prilika da se omogući da lica koja su osuđena pred Tribunalom dobiju priliku da izdržavaju kazne i u zatvorima u Srbiji", naveo je on.
"Znamo da je sličnu inicijativu pokrenula i Hrvatska, bilo je nekih ideja i da bi Slovenija tako nešto želela, međutim još uvek nije moguće da se te kazne Tribunala izdržavaju u Srbiji, što ne znači da ćemo mi odustati", rekao je Ignjatović.














