Krajišnik čeka odluku Haškog tribunala

Izvor: Politika, 15.Jun.2011, 00:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krajišnik čeka odluku Haškog tribunala

Advokati i Mirko Krajišnik demantuju da je za puštanje iz zatvora bivšeg predsednika Narodne skupštine RS neophodno mišljenje Sarajeva

Od našeg dopisnika

Sarajevo – Mirko Krajišnik, brat nekadašnjeg predsednika Narodne skupštine Republike Srpske Momčila Krajišnika, koga je Haški tribunal osudio na 20 godina zatvora, potvrdio je za „Politiku” da je njegov brat ovom sudu pre petnaestak >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << dana podneo zahtev za prevremeno puštanje na slobodu.

Medijske navode da Momčilo Krajišnik mora uz molbu za puštanje na slobodu „predočiti i mišljenje vlasti zemlje u koju će se vratiti o tome kako će na javnost i političku situaciju delovati njegov povratak iz zatvora”, Mirko Krajišnik demantuje, rekavši da su „to samo spekulacije”.Prema njegovim rečima, puštanje na prevremenu slobodu Momčila Krajišnika iniciralo je Ministarstvo pravde Velike Britanije u kojoj on izdržava kaznu.

„Ministarstvo pravde Engleske predložilo je Haškom tribunalu da moj brat bude pušten na prevremenu slobodu, a nakon toga Haški tribunal sugerisao mu je da uputi aplikaciju, što je on i učinio”, kaže Mirko Krajišnik. „Ukoliko Haški tribunal uvaži podnesenu aplikaciju i pozitivno odgovori, moj brat će biti slobodan čovek.”

Naš sagovornik navodi da zahtev koji je Krajišnik uputio u Hag, osim molbe za puštanje na slobodu, sadrži i dva izveštaja, jedan je napravilo britansko Ministarstvo pravde, a drugi engleski advokat zadužen za pritvorske, odnosno zatvorske slučajeve.

„Momčilo je priložio i jednu analizu prethodnog rešenja, kojim je njegov zahtev za puštanje na prevremenu slobodu, podnet prošle godine, na pola izdržane kazne, odbijen. U toj analizi obrazložio je stavove suda kao neosnovane i naveo da nema krivice odgovornosti”, napominje Krajišnik.

Neki mediji, pozivajući se na saopštenje Krajišnikovog advokatskog tima, izvestili su da on mora uz zahtev za prevremenu slobodu „predočiti” i mišljenje vlasti zemlje u koju će se vratiti te da je njegov tim podneo zahtev za mišljenje svim nivoima vlasti u BiH. Krajišnikov brat Mirko demantuje ove navode i tvrdi da su u pitanju samo spekulacije.

Poznati advokat Duško Tomić takođe naglašava da se radi o spekulacijama jer, kaže on, za tako nešto nema zakonskog uporišta.

„Ukoliko Haški tribunal prihvati Krajišnikov zahtev i odluči da ga pusti na slobodu, tu je kraj priče”, naglašava Tomić.

On u kratkom razgovoru za „Politiku” napominje da je „dobro” proučio sve propise Haškog tribunala i engleskog pravosuđa i da je „apsolutno” siguran da Krajišnik u ovom slučaju „nije dužan” da pribavlja mišljenje „bilo koje vlasti u BiH”.

Podsećamo da je Momčilo Krajišnik osuđen zbog udruženog zločinačkog poduhvata za deportaciju i progon civilnog stanovništva, koji su učinile druge osobe 1992. godine u devet opština u BiH.

Krajišnik je u zatvoru od 3. aprila 2000. godine. Prvo je bio u zatvorskoj jedinici Haškog tribunala u Sheveningenu, a potom je prebačen u Englesku.

D. Stanišić

objavljeno: 15.06.2011

Nastavak na Politika...



Povezane vesti

Krajišnik uskoro na slobodi?

Izvor: Glas javnosti, 15.Jun.2011

BANJA LUKA- Haški osuđenik i ratni predsednik Narodne skupštine RS, Momčilo Krajišnik podneo je Haškom tribunalu zahtev za prevremeno puštanje na slobodu...Zahtev, koji je Momčilo Krajišnik podneo pre deset dana, proistekao je iz inicijative koju je podnelo Ministarstvo pravde Velike Britanije,...

Nastavak na Glas javnosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.