Izvor: Vesti-online.com, 18.Mar.2011, 15:32 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Blagoje Simić odslužio hašku kaznu
Haški tribunal objavio je danas odluku po kojoj je iz zatvora u Velikoj Britaniji prevremeno oslobođen Blagoje Simić, pošto je izdržao dve trećine kazne od 15 godina, na koju je bio osuđen zbog zločina nad nesrbima u Bosanskom Šamcu 1992.
Odluka predsednika Tribunala Patrika Robinsona o prevremenom oslobađanju Simića do danas je bila zavedena kao poverlijva.
Simić, ratni šef Kriznog štaba opštine >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << Šamac, pušten je u četvrtak iz zatvora u Škotskoj nakon što je odslužio dve trećine kazne koju mu je izrekao Haški sud.
Simića su juče oko 17.30 sati na aerodromu dočekali supruga i dve kćerke, kao i rodbina, rođaci i prijatelji koji su mu poželeli dobrodošlicu.
"Dobro sam. Prvo ću da odem kući sa prijateljima i porodicom", rekao je kratko vidno uzbuđeni Simić, koji se prethodno pozdravio sa dvadesetak članova porodice, prijateljima i rodbinom.
Kao obrazloženje odluke, sudija Robisnon je, između ostalog, naveo da se Simić primereno ponašao tokom izdržavanja kazne; da je izrazio kajanje zbog svih žrtava u Bosanskom Šamcu, premda u određenoj meri i dalje negira ličnu odgovornost za počinjena zlodela, kao i da je u zatvoru učestvovao u humanitarnim aktivnostima.
Simić je, po izveštajima medija, juče stigao u rodno selo kod Bosanskog Šamca.
Simića je Tribunal 2003. osudio na 17 godina zatvora zbog zločina nad Muslimanima i Hrvatima u Bosanskom Šamcu 1992, u vreme kada je on bio predsednik srpske opštine i komandant kriznog štaba, odnosno najviši civilni funkcioner u gradu.
Žalbeno veće suda u Hagu, kaznu mu je 2006. smanjilo na 15 godina zatvora, a u Veliku Britaniju je na izdržavanje kazne bio prebačen 2007. Dve trećine kazne izdržao je 11. marta ove godine.
Simić se dobrovoljno predao Tribunalu u martu 2001. iz Srbije i bio je prvi optuženi koji je to učinio posle pada vlasti Slobodana Miloševića i formiranja vlade Zorana Đinđića.
Nastavak na Vesti-online.com...














