Slovenija glasa na referendumu

Izvor: B92, 06.Jun.2010, 00:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slovenija glasa na referendumu

Premijer Slovenije Borut Pahor (FoNet,arhiva)

Ljubljana -- Slovenački glasači izlaze na referendum o arbitražnom sporazumu kojim bi se rešila otvorena granična pitanja sa susednom Hrvatskom.

Iako već imaju iskustvo u izlaženju na referendume, moraće da odogovore na najteže pitanje do sada - da li podržavaju zakon kojim bi na snagu stupio arbitražni sporazum sa Hrvatskom.

Taj sporazum trebalo bi da reši 18 godina duga tri granična spora između >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Slovenije i Hrvatske, zbog kojih je Slovenija godinu dana blokirala dalje približavanje Hrvatske EU.

Arbitražni sporazum su već potpisali premijeri obeju zemalja i ratifikovala oba parlamenta. Ipak, da li će stupiti na snagu će odlučiti slovenački glasači.

Sudeći prema svim anketama brojaće se svaki glas, jer je slovenačka javnost potpuno podeljena oko referendumskog pitanja, upravo kao vladina koalicija koja je referendum i raspisala, i opozicija koja se arbitražnom sporazumu oštro protivi.

Pored onih koji su za ili protiv arbitražnog sporazuma, značajan deo javnosti smatra da to pitanje nije ni trebalo postavljati na referendumu, jer narod nije kvalifikovan da odgovori na njega, naročito kad se uzme u obzir da odgovor pretpostavlja i znanje pomorskog i međunarodnog prava, uz dobro poznavanje istorije i spoljne politike.

Ne treba zaboraviti ni činjenicu da ni pravni stručnjaci, ni političari i istoričari, već godinama, ne mogu da se usaglase oko ovog pitanja.

Ključno pitanje za Sloveniju, koje zapravo i stoji iza referendumskog pitanja, je da li će joj arbitražni sporazum, odnosno petočlana arbitražna komisija sastavljena od pet međunarodnih sudija, obezbediti izlazak na otvoreno more.

Naime, Slovenija Piranski zaliv smatra svojim, a sebe pomorskom državom sa pravom dodira sa međunarodnim vodama u Jadranu. Sa druge strane, Hrvatska taj zaliv naziva Savudrijskom valom i smatra svojim, bar u njegovom većem delu.

Upravo zbog toga je Slovenija godinama i odbijala hrvatske predloge da se otvorena granična pitanja reše na nekom od međunarodnih sudova, kao što je odbijala i da se reše na osnovu međunarodnog prava, tražeći da se to učini načelom pravednosti.

Upravo spoljna politika koja je sastavni deo ovog pitanja je predreferendumsku kampanju, u Sloveniji, učinila burnom, punom teških reči. Vladina koalicija je glasače pozivala da glasaju za arbitražni sporazum, ne bi li se tako konačno rešila granična pitanja sa susednom državom i poboljšali odnosi sa njom.

Opozicija je, suprotno, pozivala da se glasa protiv tog sporazuma, jer on ne garantuje Sloveniji da će teritorijalno dobiti ili zadržati što želi i smatra svojim, a posebno izlaz na otvoreno more, koji bi prema mišljenju opozicije mogao da bude sveden samo na službeni put preko hrvatskog mora, pri čemu bi Hrvatska mogla da dobije i veći deo Piranskog zaliva.

Upozoravajući da je odluka arbitražne komisije konačna i da "popravnog ispita neće biti", opozicija je glasače pozivala na glasanje protiv dobro prepoznatljivom parolom - "Tuđe nećemo, svoje ne damo".

Rezultat referenduma će, bez obzira na odluku slovenačkih glasača biti značajan ne samo zbog konačnog rešenja otvorenih slovenačko-hrvatskih graničnih pitanja, već i zato što će, kakav god bio, uticati i na druge države regiona, koje imaju takva nerešena pitanja, a nisu u EU.

U slučaju da arbitražni sporazum bude prihvaćen, on bi, sudeći prema dosadašnjim izjavama iz EU, mogao postati model za rešavanje i ostalih takvih problema, a Hrvatska otvorena granična pitanja ima i sa Srbijom, Crnom Gorom i BiH.

Jednogodišnja slovenačka blokada Hrvatske u njenom približavanju EU je već iscrpla strpljenje međunarodne zajednice i EU, koje sigurno neće želeti da ponovo vide tu vrstu zastoja i arbitražni "pelcar" će primeniti i na druge države koje bi se našle u toj situaciji.

Prihvatanje sporazuma bi, ipak, moglo da ugrozi ulazak Hrvatske u EU, jer slovenačka opozicija već sada najavljuje da neće dati svoje glasove podrške, neophodne za dvotrećinsku većinu u parlamentu, za ulazak Hrvatske u EU.

U tom slučaju bi moglo da se desi i da ova slovenačka politička opcija zatraži i raspisivanje referenduma o ulasku Hrvatske u EU.

Ukoliko arbitražni sporazum bude odbijen, Slovenija i Hrvatska će se ponovo naći na početku međusobnog problema, koji će ponovo zaustaviti Hrvatsku u pokušaju da postane članica EU, jer dok ne reši granična pitanja na to ne može da računa.

Upravo zbog svega toga, današnji referendum, odnosno njegov rezultat će imati posledice ne samo za dve upletene države, već i za ostale u regionu, koje žele da uđu u EU.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Odluka o rešenju spora sa Hrvatskom

Izvor: Blic, 06.Jun.2010

Oko 1,7 miliona Slovenaca danas će na 3.400 birališta glasati na referendumu o arbitražnom sporazumu za određivanje granice sa susednom Hrvatskom...Burna referendumska kampanja završena je u ponoć, a na glasačima je da se izjasne da li su za arbitražni sporazum ili ne, odnosno da li su za to...

Nastavak na Blic...

Slovenija: Ucenjujmo Hrvate do kraja sveta

Izvor: Vesti-online.com, 06.Jun.2010

Slovenci će u nedelju 6. juna na referendumu o arbitražnom sporazumu odlučiti hoće li staviti tačku na dugogodišnji granični spor sa Hrvatskom. Potvrđivanje arbitražnog sporazuma otvorilo bi vrata rešavanju graničnog spora pred arbitražnim sudom i odvajanje graničnog problema od pitanja...

Nastavak na Vesti-online.com...

Otvorena glasačka mesta za referendum o arbitraži

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 06.Jun.2010

U Sloveniji su jutros u 7 časova otvorena biračišta za referendum na kojem se odlučuje o arbitražnom sporazumu sa Hrvatskom, koji su prošle godine potpisali slovenački premijer Borut Pahor i hrvatska premijerka Jadranka Kosor.  Na referendumu pravo glasa ima 1,7 miliona Slovenaca, a biračka...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Srb: Ako referendum u Sloveniji ne prođe, moguće nove blokade za ulazak u EU

Izvor: SEEbiz.eu, 06.Jun.2010

ZAGREB - Predsjednik Hrvatske stranke prava (HSP) i saborski zastupnik Daniel Srb danas je na konferenciji za novinare rekao da se hrvatska politika treba osvijestiti kada je u pitanju odnos sa Slovenijom te da su moguće nove blokade za ulazak Hrvatske u Europsku uniju, ako Slovenci danas na referendumu...

Nastavak na SEEbiz.eu...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.