Izvor: B92, 05.Jun.2010, 11:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Eni potkopava tlo ruskom Gaspromu?
Moskva -- Italijanska Eni, partner Gasproma u projektu "Južni tok", ponudila je Turkmenistanu i Azerbejdžanu da organizuje isporuke tečnog turkmenijskog gasa u Baku.
Radi se o količinama do osam milijardi kubnih metara, čiji je dalji put jedino moguć u evropski gasovod Nabuko.
Potpredsednik Eni Danijele de Đovani ove sedmice posetio je Azerbejdžan i Turkmenistan i ponudio projekat isporuke >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << turkmenijskog gasa Evropi preko azerbejdžanske teritorije.
Direktor sektora za investicije azerbejdžanske korporacije SOCAR Vagif Alijev je izjavio da se radi o transportu šest do osam milijardi kubnih metra gasa godišnje, i da je italijanska kompanija ponudila zajedničku realizaciju tog projekta.
On je istakao da na morskom delu puta nema problema, ali je neophodno da se odredi cevovod kojim bi se turkmenijski gas dalje transportovao. "Za sada 'Eni' predlaže samo transport do Bakua, dekompresiju i isporuku Evropi, ne precizirajući kojom maršrutom", rekao je Alijev.
Predstavnici tukrmenistanskog ministarstva za naftu su potvrdili da je projekat bio tema razgovora predsednika Gurbangulija Berdimuhamedova sa Eni, ne želeći da obelodane detalje. Predstavnici Enija takođe nisu želeli da komentarišu svoju ideju transporta turkmenistanskog gasa.
Činjenica da Eni lobira interese evropskog gasovoda, kao učesnik ruskog "Južnog toka" je ipak razumljiva, jer praktično sve zemlje koje su sa Rusijom potpisale sporazume po tom projektu podržavaju i evropski Nabuko. Sada jednostavno čekaju koji će od ova dva cevovoda biti izgrađen. Njima je potreban gas, a sa koje strane će stići, i nije tako bitno.
Pitanje je da li Eni zaista pokušava da "sedi na dve stolice" odnosno „na dva cevovoda" ili su Italijani spremni da se povuku iz "Južnog toka". Odnosi između dve kompanije teško da se mogu okarakterisati kao ravnopravni.
Eni je bila partner ruskom holdingu i u izgradnji "Plavog toka", i tada je Gasprom Italijanima obećavao ekskluzivno pravo samostalne prodaje gasa iz ovog gasovoda, pa čak i eksploataciju gasa u Rusiji, ali ni jedno obećanje nije ispunio.
Nešto kasnije Eni je pokvarila planove ruskog koncerna. Kada je Gasprom sa Kazahstanom potpisao sporazum o isporukama gasa sa kazahstanskog nalazišta Karačaganak fabrici u Orenburgu, Eni kao učesnik u ekosploataciji tog nalazišta je odmah dogovorila sa Astanom plasman tog gasa unutar zemlje.
Srednim aprila Gasprom je čak pripretio da će isključiti Eni iz "Južnog toka" optuživši je za sabotiranje izgradnje. Uz velike teškoće strane su nekako uspele da dogovore udeo za novog partnera, kompaniju "Elektirsite de Fans". Gasprom je želeo da Francuzi dobiju akcije na račun smanjenja paketa Italijana, ali su ovi insistirali na proporcionlnom smanjenju udela.












