Zakoni se donose bez javne rasprave

Izvor: B92, 09.Jun.2014, 15:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Zakoni se donose bez javne rasprave

Beograd -- Predsednik Odbora Skupštine Srbije za evropske integracije i poslanik NDS Aleksandar Senić rekao je danas da se u Srbiji zakoni donose bez javne rasprave.

Senić je izrazio bojazan da će se taj trend nastaviti.

"U Skupštini se zakoni usvajaju u formi u kakvoj dolaze iz Vlade bez učešća i šire javnosti i onih kojih se to direktno tiče", rekao je Senić na skupu o učešću civilnog društva o pregovorima o članstvu Srbije u EU.

On je rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da je prošle nedelje donet set zakona bez održanih javnih rasprava, a da mu je ministar finansija Lazar Krstić, na pitanje zašto nije održana javna rasprava o zakonu koji predviđa poreske olakšice pri zapošljavanju, rekao da su poslodavci zadovoljnim tim zakonom.

Senić je rekao da su njega, međutim, zvali poslodavci i preneli mu da nisu zadovljni zakonom.

On je izrazio bojazan da će se taj trend usvajanja zakona bez javne rasprave nastaviti i da će "zbog neke žurbe (da se usvoje zakoni) možda biti izbegnuto" da se zakonski uvede obaveza održavanja javnih rasprava.

Senić je rekao da je jedan od zadataka Odbora za evropske interacije, pored provere usklađenosti zakona sa pravnom tekovinom EU i obaveštavanje građana o pregovorima, uključivanje civilnog društva u proces pregovora sa EU.

On je negirao da organizacijama civilnog društva nije omogućeno da aktivno učestvuju u razmatranju pregovaračkih pozicija, osim u slučaju kada je Vlada proglasi tajnom "kako bi sačuvala neke adute za preogvor u Briselu".

Srđan Đurović iz Fonda za otvoreno društvo ocenio je da zakoni zbog brzine donošenja često završavaju pred Ustavnim sudom koji mora da se bavi nijasnama, ili moraju da se menjaju.

Đurović je ocenio da bi civilno društvo upravo svojim znanjem i stručnošću moglo da Vladi koja je odgovorna za pregovore sa EU, obezbedi "kvalitet i odgovornost" u tom procesu.

Na skupu je predstavljena Deklaracija o zajedničkoj platformi civilnog društva za praćenje procesa pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji.

Deklaracija sadrži opšte principe poput promovisanja transparentnosti rada javnih institucija, definisanja odgovornosti i uloga unutar pregovaračke strukture, kao i uključivanja predstavnika civilnog društva u izradu i sprovođenje propisa.

Deklaracija je rezultat rada 20 organizacija, a do sada ju je podržalo oko 60 organizacija, rečeno je na skupu.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na B92...






Povezane vesti

U Srbiji se zakoni donose bez javne rasprave

Izvor: EurActiv Srbija, 09.Jun.2014

U Srbiji se zakoni donose na brzinu, često bez javne rasprave, što otvara pitanje njihovog kvaliteta, rečeno je 9. juna na skupu o učešću civilnog društva u pregovorima o članstvu Srbije u EU. Izrada zakona će posebno doći do izražaja u procesu pregovora o članstvu u EU, odnosno uskladjivanja...

Nastavak na EurActiv Srbija...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.