Vučić: Nikada nisam rekao da treba napraviti podelu po etničkim linijama

Izvor: NoviMagazin.rs, 06.Okt.2018, 12:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vučić: Nikada nisam rekao da treba napraviti podelu po etničkim linijama

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da nikada nije rekao da bi trebalo napraviti neku vrstu podelu Kosova zasnovanu na etničkim linijama.

On je u intervjuu za Raša tudej na engleskom koji je objavljen danas, rekao da izgovara jednu rečenicu - da je potrebno kompromisno rešenje između Srba i Albanaca i da ne može da se desi da Albanci dobiju sve, a Srbi ništa.

"To je jedina pozicija Srbije, koju nikad nismo napustili. Onda smo naišli da različite reakcije. >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << Rusija je rekla: 'U redu, ako se Srbija s tim složi', što je u skladu s međunarodnim pravom. S druge strane, dobili smo jasan odgovor nekih zemalja EU koje su bile potpuno protiv toga, jer bi Srbija onda 'otvorila Pandorinu kutiju'", rekao je Vučić.

On je upitao i ko je ustvari otvorio Pandorinu kutiju kada su priznali Kosovo koje je jednostrano proglasilo nezavisnost.

Vučić: Upozorenje Junkera možda preterano

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je upozorenje predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera da postoji opasnost od rata na Balkanu ako EU ne učini ništa za prijem zemalja tog regiona "možda preterano", ali je i dodao da ne bi isključio tu mogućnost "ako bi bili prepušteni sami sebi".

Odgovarajući na pitanja novinara u Sremskoj Mitrovici, gde je prisustvovao otvaranju novog postrojenja italijanske kompanije "Labor Srb", Vučić je rekao da je uloga Srbije da čuva mir u regionu i da će zato preći "preko mnogih provokacija".

Predsednik EK upozorio je juče da postoji opasnost od rata na Balkanu ako Evropska unija (EU) ne učini ništa za prijem zemalja tog regiona.

"Ako Balkanu uskratimo EU perspektivu možemo da imamo ono što je već bilo 90-ih godina, pre ili kasnije", rekao je Junker.

Predsednik Evropske komisije priznao je da je još dug put do evropske integracije tih zemalja i da je učinjen nedovoljan napredak u regionu koji bi omogućio integraciju pre 2025. godine.

Junker je rekao da "EU treba na intenzivan način da se bavi Balkanom" i da ne dozvoli "rađanje ideje" da EU nije ozbiljna u pogledu perpsektive pristupanja. Dodao je da neke zemlje članice EU, ne navodeći koje, ne kriju odbojnost prema prijemu tih zemalja.

"Teren je još plodan" za nove ratne sukobe u regionu, ocenio je Junker insistirajući da pogranični sukobi moraju da budu rešeni pre prijema, kako se u EU ne bi "uvezla nestabilnost sa Balkana".

Građani ne treba da se plaše prikrivenog delovanja spoljnog faktora

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da građani ne bi trebalo da se plaše "prikrevenog delovanja soljnog faktora" u zemlji, jer ima mnogo ozbiljnijih opasnosti, a prava među njima je nedostatak ekonomske bezbednosti.

Vučić je to kazao na molbu da prokomentariše izjavu prdstavnika Bezbednosne informativne agencije (BIA) Marka Parezanovića na konferenciji "Ka bezbednijoj Srbiji", da "najintenzivniju pretnju Srbiji predstavlja prikriveno delovanje spoljnog faktora, koji najčešće koristi mehanizme svojih specijalnih službi".

"Na taj način vrše se određene zloupotrebe i stavljaju se u funkciju pojedinci, naglašavam pojedinci iz redova opozicionih političkih partija, pojedini delovi medija. Takođe, nije retka pojava da se pojedini delovi NVO sektora stavljaju u neku destruktivnu i subverzivnu funkciju. Ono što je relativno nova pojava, ali nije nepoznanica, to je upravo uticaj ovih negativnih i destuktivnih struktura prema sindikatima", rekao je Parezanović.

Vučić je kazao da će morati da se raspita i da ne zna u kom smislu je Parezanović to govorio.

Prema njegovim rečima, građani nemaju razloga da brinu i da se plaše.

Vučić je kazao da je on definisao tri najveće opasnosti - nedostatak ekonomske bezbednosti, dešavanja u regionu i dešavanja u svetu.

"Prva najveća opasnost je kada nemate ekonomsku bezbednost, kada imate galopirajući javni dug, ali mi smo to sve uredili i ljudi u Srbiji će imati uskoro veće plate", naveo je on.

Na drugom mestu su dešavanja u regionu, gde prema Vučićevim rečima spadaju i odnosi sa Prištinom, koje nije prokomentarisao.

"Ima i drugih tačaka na Balkanu, ali neću sada u to da ulazim", dodao je Vučić.

Treća moguća opasnost su globalna dešavanja, poput trgovinskih sankcija i međusobnih suočavanja, a za koje, prema Vučiću, Srbija nije kriva i da "treba gledati kako da se izvučemo iz svega toga".

O izborima u BiH

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se nada da će izbori u Bosni i Hercegovini proteći bez sukoba među Srbima.

"Sve drugo bi za Srbe bilo katastrofa", kazao je kratko Vučić.

U BiH jutros u 7 sati počela izborna tišina pred opšte izbore za Predsedništvo BiH, Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH, Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH, predsednika i potpredsednike Republike Srpske, Narodnu skupštinu RS-a i skupštine kantona u Federaciji BiH.

Građani BiH biraju između 7.498 kandidata 518 nosilaca mandata, što je gotovo 15 puta više kandidata nego mandata koji se biraju. U izbornoj trci za srpskog člana Predsedništva BiH su sadašnji član Mladen Ivanić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Na centralnom biračkom spisku su 3.352.933 osobe, od kojih je redovnih birača 3.254.767, raseljenih koji glasaju u odsustvu blizu 8.000, raseljenih koji glasaju lično blizu 12.000, dok je za glasanje putem pošte registrovano blizu 77.000.

Nastavak na NoviMagazin.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta NoviMagazin.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta NoviMagazin.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.