Izvor: SEEbiz.eu, 03.Feb.2017, 15:12 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vučić: Srbiji najmanje odgovara podizanje tenzija oko Kosova
BEOGRAD - Premijer Aleksandar Vučić je pozvao EU da kaže da li govori istinu o pregovorima u Briselu i rekao da Srbiji najmanje odgovara podizanje tenzija oko Kosova.
Odgovarajući na pitanje B92 o tome da li je na stolu bilo priznanje Kosova rekao da se u Briselu "pravila menjaju na 15 minuta" i da albanska strana ima podršku EU.
"To je kao da igrate košarkašku utakmicu u kojoj u prvoj >> Pročitaj celu vest na sajtu SEEbiz.eu << četvrtini važi pravilo tri sekunde u reketu, u drugoj ne važe koraci, a u trećoj nema ni faulova", kaže Vučić.
Premijer navodi da je pred sastanak sa kosovskim premijerom i predsednikom dobio teme razgovora, da ih ima sačuvano, a da su teme kada je sastanak počeo bile promenjene.
"Dve su ostale. Mi smo krenuli da razgovaramo o temama, ali argumentima ne možete da pobedite. Zajednica srpskih opština četiri godine stoji, a ona je suština Briselskog sporazuma, najvažnijeg potpisanog sa Albancima. To četiri godine stoji i niko se ne uzbuđuje. Rečeno nam je 'tišina, nema razgovora o ZSO'. Onda vi stanete, pogledate u nebu, a oni kažu, dajte da rešimo most", kaže Vučić.
Kako je rekao, Priština optužuje Srbe i vređa ih, a tokom pregovora "gazi ono što je dogovoreno pre 15 minuta".
"Ovi drugi neće nikakav dogovor. Kažu sve je srpska propaganda. Kada damo ono što traže, oni kažu puj pike ne važi. Samo neka kažu šta sam slagao i neću biti ono što sam danas. Nisam lud, ovo Srbiji najmanje odgovara, ekonomija ide na bolje, ali nekom očigledno odgovara", rekao je Vučić.
Iako nije rekao na koga misli, rekao je da "neki imaju političke probleme" i njih mora da nadomešćuje praveći regionalne probleme.
Kako je rekao, tok razgovora se u Briselu uglavnom "vrti u krug".
"Ponavljaju kao papagaji, na svakih pet minuta. Toma onda kaže da je Kosovo Srbija, oni da je Kosovo nezavisno, mi posle kažemo da je Kosovo Srbija... Razgovor se ticao mosta i njihove panike, iako je sve bilo dogovreno 8. decembra. Nasilnici iz Prištine žele na silu da učine nešto", naveo je Vučić.
Premijer je ponovio da se za četiri godine ništa nije uradilo oko ZSO, i da tu "nema ničije panike".
"Ničega nema, baš ih briga. Ne mora sutra, ne mora nikad. Ako se njima ne sviđa, nešto mora hitno. Naravno, ko će onda da bude provokator? Srbija. Oko vaših kuća zidovi od četiri metra, bre. Smeta vam 40 centimetara? Vi nas sve pravite ludim. To se koristi kao povod za provociranje incidenata", istakao je premijer.
Osim toga, Vučić je naveo da će premeštati snage širom Srbije svakodnevno "da se nerviraju".
Vučić je potom pozvao Maju Kocijančić da se "EU 15 minuta drži onoga što predlože".
"Ništa ja nisam zapalio. Gledao sam da smirim ono što su drugi zapalili. Uvek želimo razgovore, dijalog. Poštujemo uogu Federike Mogerini koja je sigurno u teškoj situaciji. Oni su nas upozorili da će biti posledica ko prvi prekrši dogovoreno. I ko je prekršio? Prva informacija se pojavila na Dojče veleu na albanskom. Je l sam ja možda naučio albanski? Prvi su izašli Tači i Mustafa, koliko mu je sekundi trebalo?", rekao je Vučić.




