Izvor: B92, 19.Feb.2013, 22:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Vučić: Srbija zaslužila datum
Beograd -- Sagovornicima u Berlinu ću jasno reći da je Srbija zaslužila da dobije datum za početak pregovora sa EU, kaže potpredsednik vlade Aleksandar Vučić.
Uoči dvodnevne posete namčkoj prestonici, Vučić je za "Novosti" izjavio da ima veliku nadu, ali i strepnju od konačnog ishoda razgovora.
"U Berlinu nemamo šta da krijemo. Reći ćemo jasno da su Srbija, njeni građani i vlada, zaslužili >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da dobiju datum za početak pregovora sa EU. Imam veliku nadu, ali i strepnju od konačnog ishoda razgovora", naveo je on.
Uoči puta u Nemačku i susreta sa ključnim ljudima tamošnje administracije, koji može da bude preloman za naše dalje kretanje na evropskoj magistrali, ali i za buduće poteze na domaćoj političkoj sceni, Vučić očekuje mnogo pohvala, ali ne krije da će njegovi sagovornici iz najuticajnije države EU imati i zahteve, pišu “Novosti”.
"Od svojih nemačkih domaćina očekujem podršku za naše reforme u pravosuđu i ekonomiji, kao i za dijalog sa Prištinom, koji je njima, možda, i važniji. Dokazali smo i da u Srbiji postoji izražena politička volja za bespoštednom borbom protiv korupcije i kriminala”, podseća Vučić.
“U tom smislu nezaobilazni su krivični i zakon o krivičnom postupku, čije su izmene nedavno usvojene. A, u pripremi su zakon o izvršenju krivičnih sankcija i strategija za borbu protiv korupcije, koji će vrlo brzo biti doneti", najavio je prvi potpredsednik vlade.
On nema dilemu da bi pozitivni signali iz Berlina učvrstili Srbiju na evropskom putu i otvorili je za investicije ne samo sa našeg kontinenta već i iz Azije.
"Zato u Berlinu neću kriti da bi izostanak datuma bio veliko razočaranje za naš narod", rekao je Vučić.
Šta je Vlada Srbije učinila na putu ka EU
“Novosti” pišu da su aduti Beograda ispunjenost programa za integraciju u EU sa 88 odsto, da je od planiranih 1.172 propisa, usvojeno 1.030, da su očigledni rezultati u borbi protiv korupcije. Među adutima su i reforma pravosuđa i ekonomskog sektora, poboljšan položaj manjina i unapređena sloboda medija i status nezavisnih tela.
Vučić će tokom dvodnevne posete Berlinu razgovarati sa šefom nemačke diplomatije Gvidom Vesterveleom, ministrom odbrane Tomasom de Mezijerom i savetnikom za spoljnu politiku nemačke kancelarke Angele Merkel, Kristofom Hojzgenom.
Predviđen je, takođe, i sastanak sa članovima komiteta Bundestaga koji odlučuje o dobijanju datuma za početak pregovora, kao i sa najuticajnijim poslanicima vladajuće koalicije. Prvi potpredsednik vlade će se obratiti i Odboru za EU prinadležnosti nemačkog Bundestaga. Nije isključeno i da se Vučić vidi sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, pišu “Novosti”.
Vučić predvodi delegaciju Srbije u kojoj su i savetnik predsednika Srbije Marko Đurić, potpredsednica Vlade za evropske integracije Suzana Grubješić i predsednica Odbora za evropske integracije skupštine Srbije Milica Delević.
Srbija je zaslužila datum pregovora
Izvor: Akter, 19.Feb.2013
Aleksandar Vučić izjavio je uoči sutrašnjeg odlaska u Berlin da će sagovornicima reći da je Srbija zaslužila da dobije datum za početak pregovora sa EU







