Vizna liberalizacija nije ugrožena?

Izvor: B92, 23.Feb.2011, 14:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vizna liberalizacija nije ugrožena?

Beograd -- Postoje neformalne najave restrikcije bezviznog režima, kažu u komisiji za readmisiju. Beli šengen za sada nije ugrožen, tvrdi Dačić.

Zvaničnih potvrda još nema, ali mediji uveliko spekulišu o mogućnosti da bezvizni režim bude doveden u pitanje zbog velikog broja naših azilanata u zemljama Evropske unije.

Ministar policije Ivica Dačić uverava da treba prekinuti lažna medijska >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << nagađanja da će Evropska unija da uvede vize Srbiji zbog pojave velikog broja lažnih azilanata.

Opet prvi na neslavnom postolju. Srbija je neprikosnovena po broju azilanata u zemlje Evropske unije za 2010. Posle prošlogodišnjeg buma od 10.000 ljudi koji su na osnovu političke diskriminacije zatražili azil, broj zahteva je smanjen, tvdri ministar Ivica Dačić.

On kaže da je na nivou Vlade formirana i radna komisija koja se bavi problemom lažnih azilanata.

"Srbija je spremna da se suoči sa svim izazovima vizne liberalizacije, i pozitivnim i negativnim", rekao je Dačić i naveo da oko stotinu građana drugih zemalja godišnje traži azli u Srbiji.

On je rekao da su preduzete različite mere kako bi se sprečila zloupotreba vizne liberalizacije počev od javnog delovanja do oštrije kontrole granica, kao i da će biti provereno da li postoji organizovana zloupotreba vizne liberalizacije.

Ministar je pozvao i zemlje EU da revidiraju svoje propise koji, kako je naveo, pospešuju te zloupotrebe zahteva za azilom.

Dačić je istakao da među azilantima iz Srbije ima najviše Roma i Albanaca, i da je redak slučaj pojedinaca van tih nacionalnih grupa.

Na problem sa azilantima ukazuju i evropski zvaničnici. Izvestilac Evropskog parlamenta za vizni režim za zemlje zapadnog Balkana, Tanja Fajon, rekla je da postoji mogućnost da Srbiji i zemljama regiona ponovo budu uvedene vize zbog lažnih azilanata.

Međutim, šef italijanske diplomatije Franko Fratini kaže da o tome u Briselu nije bilo reči i da bezvizni režim nije dovoden u pitanje.

Međutim, šef Evropske komisije u Beogradu Vensan Dežer nije želeo da konkretno odgovori na pitanje da li je Srbiji ugrožen Beli šengen.

"Ima mnogo stvari koje treba uraditi - prva je da nadgledamo situaciju. Sada opada broj azilanata, što znači da su mere koje su preduzete do sada imale efekta i očekujemo da sarađujemo i dalje, očekujemo jače izlazne kontrole na granicama kao i da zemlje EU pojačaju svoju kontrolu", kaže Dežer.

"Imamo problema svaki dan. To nadgledamo, ako nastavimo da radimo i sarađujemo, ne vidim da će biti poteškoća", kaže on.

Zoran Panjković iz Komsije za readmisiju kaže da neformalnih najava da bi Beli šengen mogao biti ugrožen već ima.

Prošle godine je iz zemalja EU u Srbiju vraceno 4.000 ljudi. Jedan od azilanata je pre nekoliko dana za Radio Slobodna Evropa ovako objasnio svoje evropsko iskustvo:

"U početku je sve bilo lagodno. Baš onako kako treba. Ustupili su mi stan od nekih 120 kvadrata. Dali mi novac za preživljavanje. To ovde nema šanse da nekad neko dobije tako nešto. Jedino što nisam mogao nađemo posao tamo. Nisu dozvolili"

On je imao i poruku za one koji razmišljaju o tome da zatraže azil u zemljama EU:

"Neka pokušaju, šta će drugo!"

B92 nije uspela da stupi u kontakt sa ovim azilantom jer je, kako nam je rečeno na broju koji je ostavio, ponovo se otisnuo u Evropu trbuhom za kruhom.

EU: Rezultati koji obećavaju

I poslednje vesti iz Brisela pokazuju da za sada nema opasnosti od ponovnog uvođenja viza za države regiona.

Saradnja Evropske unije sa zemljama iz regiona zapadnog Balkana, a koja se tiče sprovođenja i kontrole vizne liberalizacije, za sada je donela rezultate koji obećavaju, rekli su u Briselu zvaničnici EU.

U sedištu EU sutra će biti održan sastanak ministara unutrašnjih poslova i pravosuđa država članica Evropske unije na kojem će biti podnet prvi izveštaj o funkcionisanju mehanizma za nadzor vizne liberalizacije.

Kako su evropski zvaničnici rekli novinarima u Briselu, taj izveštaj će podneti komesar EU Sesilija Malstrom.

Prema njihovim rečima, francusko-holandski predlog o uvođenju vanrednog mehanizma za privremeno ponovno uvođenje viza nekoj zemlji Zapadnog Balkana za slučaj "hitne vanredne situacije" neće biti na dnevnom redu pošto je trenutno na razmatranju u Evropskoj komisiji, koja će odlučiti kada i kako da reaguje na njega.

Glavna tema sutrašenjeg sastanka biće situacija na severu Afrike. Ne očekuje se donošenje odluka, već samo analiza situacije.
Pogledaj vesti o: Ivica Dačić

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.