Veber: Otvaranje poglavlja samo ako bude dogovora o ZSO

Izvor: Studio B, 12.Jul.2015, 09:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Veber: Otvaranje poglavlja samo ako bude dogovora o ZSO

Politički analitičar iz berlinskog Saveta za politiku demokratizacije Bodo Veber rekao je da bi do otvaranja prvih pregovaračkih poglavlja u ovoj godini moglo doći samo ako se do letnje pauze postigne dogovor u vezi sa statutom Zajednice srpskih opština.

"Za to je ostalo još sasvim malo vremena", rekao je juče Veber, koji je specijalizovan za područje Zapadnog Balkana.

Prema njegovim rečima, to što je Srbija od Rusije tražila da uloži veto na izglasavanje >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << britanske rezolucije o Srebrenici u Savetu bezbednosti UN sigurno će se odraziti na put Srbije u Evropsku uniju.

To će, dodao je on u intervjuu Kuriru, dovesti do toga da deo članica EU traži ranije otvaranje poglavlja 32 (finanijska kontrola) i insistirati na ranijoj harmonizaciji spoljne politike Srbije sa politikom Unije, uključujući i odnos EU prema Rusiji.

"Može se sigurno govoriti o autogolu", uveren je Veber.

Govoreći o nedavnoj poseti nemačke kancelarke Angele Merkel Beogradu, Veber je rekao da ona podeli pohvale tamo gde su one zaslužene - na račun ekonomskih reformi, regionalne saradnje i odstupanja od ranijeg tvrdog stava o razgovoru sa Pristinom u Briselu.

"To će sve imati konkretnih efekata kada bided i rezultata u dijalogu Beograda i Prištine", poručio je Veber.

Nastavak na Studio B...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.