Vandoren: Sanader ne utiče na pregovore sa EU

Izvor: S media, 15.Dec.2010, 22:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vandoren: Sanader ne utiče na pregovore sa EU

Šef Delegacije Evropske komisije (EK) u Hrvatskoj Pol Vandoren danas je u Splitu odbacio mogućnost da slučaj bivšeg hrvatskog premijera Ive Sanadera, koji se nalazi u pritvoru u Austriji, utiče na pregovore Hrvatske s Unijom.

"EK ne daje komentare na pojedinačne slučajeve i pozdravljamo stav hrvatskih vlasti da niko nije iznad zakona, jer pravda mora biti zadovoljena u svim slučajevima", rekao je Vandoren.

Na pitanje da li >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << EU uslovljava da se u pregovorima o ulasku Hrvatske u Uniju reši Sanaderov slučaj, on je odgovorio "apsolutno ne".

Balkan sigurno u EU

Vandoren se sastao sa splitsko-dalmatinskim županom Antom Sanaderom, sa splitskim zamenicima gradonačelnika Jurom Šundovom i Andjelkom Visković koji su ga informisali o teškom stanju u splitskom brodogradilištu.

Župan Sanader zatražio je pomoć u prevladavanju teškoća u brodogradilištu kako bi se to poduzeće održalo.

EU: Srbija može ubrzati napredak ka Uniji

Vandoren je rekao da se juče sastao s predstavnicima uprave i sindikata brodogradilišta, a da je nedavno je posetio i brodogradilište "3. maj" u Rijeci.

"EK je ubrzala proces analize programa transformacije hrvatskih brodogradilišta, ne čekajući da hrvatska Agencija za tržišno natjecanje odobri te programe, već radi paralelno s aktivnostima te agencije", rekao je Vandoren.

EU pred najvećim izazovom

"EK ne želi zatvaranje hrvatskih brodogradilišta, nego njihov opstanak i da što manje ljudi ostane bez posla", rekao je Vandoren i izrazio očekivanje da će "programi transformacije dobiti zeleno svetlo i položiti ispit i da će imati sve elemente za opstanak brodogradilišta na tržištu, bez državne pomoći".

Osim pregovaračkog poglavlja 23 o pravosudju i ljudskim pravima, za Hrvatsku je najdelikatnije poglavlje o tržišnom takmičenju, u kome se, izmedju ostalog, traži da hrvatska brodogradilišta ne primaju državnu pomoć.

(Tanjug)

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.