Ulazak Crne Gore u EU bio bi od izuzetnog značaja za Srbiju

Izvor: B92, 23.Sep.2019, 12:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ulazak Crne Gore u EU bio bi od izuzetnog značaja za Srbiju"

Podgorica -- Činjenica da će Mađarska imati kandidata za proširenje je jako dobra vest za Srbiju, Crnu Goru i ceo Zapadni Balkan, ocenjuje Jelena Milić, direktorka CEAS-a.

Direktorka Centra za evroatlantske studije dodaje da se "mnoge stvari dešavaju tako što će jedne zemlje povući druge".

Upitana kolika je stvarna moć Mađara Lasla Tročanjija da politiku proširenja stavi na vrh agende EK, Milićeva za "Pobjedu" kaže da je to teško reći jer su promenjene >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << okolnosti.

Kako dodaje, istočnoevropske zemlje su članice EU dovoljno dugo, i ta vrsta elitizma da stare članice imaju presudnu reč u 21. veku ne može da "pije vodu" zbog promenjenih geopolitičkih okolnosti.

Zato, dodaje, članstvo u EU nije više dobar motivacioni faktor za zemlje regiona.

Sa aspekta Srbije, jačanje veza sa zemljama Višegradske grupe i pravoslavnom trojkom Rumunijom, Bugarskom i Grčkom, koje su članice NATO, jeste najlogičniji potez koji ona trenutno pravi, kao i poboljšanje odnosa sa SAD, ocenjuje Milić.

"Kada bi Crna Gora bila sutra primljena u EU - to bi bila bolja vest za građane Srbije nego za građane Crne Gore jer je ona već u NATO, već je počela integracije i izborila se za značajan politički okvir. Ako bi Crna Gora brzo postala članica EU, to bi Srbiji izbilo mnoge argumente u odnosima sa Crnom Gorom i spasilo Srbiju od bilo kakvih mešanja i etničkih i hibridnih kooperacija manjina. Ulazak Crne Gore u EU bio bi od izuzetnog značaja i za Srbiju", istakla je Milićeva za "Pobjedu".

Za Crnu Goru će, dodaje, biti vrlo korisno da Srbija u pregovorima sa SAD nađe kompromisno rešenje za Kosovo koje će Srbiju zadržati na putu evropskih integracija.

"Rešenje koje na papiru ne bi opstruirala Rusija je najbolji ishod za sve. Onda bi Rusija imala manje razloga da pokuša da destabilizuje region i imala bi manje kanala pritisaka i uticaja na Srbiju. Onda bi se možda bilateralni odnosi pojedinačnih zemalja sa Rusijom sveli na stepen odnosa koji ne ugrožava evropski put kao što imaju i zemlje EU", rekla je Milićeva.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.