Ukrajinci protestuju zbog EU

Izvor: B92, 22.Nov.2013, 20:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ukrajinci protestuju zbog EU

Kijev -- Drugi dan uzastopno širom Ukrajine protestuju hiljade ljudi, nezadovoljni odlukom vlade da odloži sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.

U Kijevu su se demonstrantima pridružili i opozicioni lideri, uključujući svetskog bokserskog šampiona u teškoj kategoriji Vitalija Klička, izveštava Bi-Bi-Si.

Ukrajina se našla pod intenzivnim pritiskom Rusije da ne potpiše pomenuti sporazum >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sa EU naredne nedelje. Ruski predsednik Vladimir Putin, koji želi da Ukrajina uđe u Carinsku uniju koju predvodi Moskva, optužio je EU da ucenjuje Ukrajinu zbog potpisivanja ugovora o pridruživanju.

Liderka opozicije Julija Timošenko, koja se nalazi u zatvoru zbog zloupotrebe službenog položaja, pozvala je danas Ukrajince da izađu na ulice u znak protesta zbog odluke vlade da ne potpiše sporazum sa Evropskom unijom.

"Pozivam sve ljude da reaguju na to kao na državni udar, odnosno da izađu na ulice", navela je bivša predsednica vlade u pismu koje je pročitao njen advokat Serhij Vlasenko.

Ukrajina je iznenada juče odlučila da odustane od planova da sledeće nedelje sa EU potpiše sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i najavila je da će obnoviti pregovore o sporazumu s Rusijom.

Ovu odluku osudili su opozicioni lideri u Ukrajini, kao i EU i SAD, a Kijev je obrazložio da je reč o taktičkoj odluci koja je doneta isključivo iz ekonomskih razloga.

Aktivisti ističu kako će se demonstrirati svakog dana, a masovni protest je planiran za nedelju u Kijevu. Oni ove proteste upoređuju sa Narandžastom revolucijom iz 2004.

Specijalne policijske snage su razmeštene na kijevskom Trgu nezavisnosti, ali zasad nema izveštaja o sukobima.

Jedan kijevski sud je doneo odluku da se na pomenutom trgu ne smeju podizati šatori.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Ukrajinci na ulicama zbog EU

Izvor: RTS, 22.Nov.2013

Nezadovoljni odlukom vlade da odloži sporazum o stabilizaciji i pridruživivanju sa EU, hiljade ljudi protestuje širom Ukrajine. Specijalne policijske snage su razmeštene na kijevskom Trgu nezavisnosti...Drugi dan uzastopno širom Ukrajine protestuje hiljade ljudi, nezadovoljni odlukom vlade da odloži...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.