Ukinuti status kandidata MKD

Izvor: B92, 30.Apr.2014, 15:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ukinuti status kandidata MKD"

Skoplje -- Nemački poslanik u EP, poreklom Grk, Jorgos Šacimarkakis zatražio je u mešovitom izveštaju EU da se Makedoniji ukine status kandidata za priključenje Uniji.

Kako piše makedonski portal Tema, Šacimarkakis će ovoga puta podršku za novi mandat u Evropskom parlamentu traziti od Grka umesto od Nemaca, a sada igra na kartu "nacionalnog pitanja" i preko Makedonije se dodvorava Grčkoj.

Šacimarkakis tvrdi da je aktuelni premijer i lider VMRO-DMPNE Nikola >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Gruevski unazadio Makedoniju.

"U zemlji nema slobode izražavanja, projekat "Skoplje 2014" je uvreda jer predstavlja ponovno pisanje istorije na nacionalistički način...", naveo je Šacimarkakis u svom izveštaju Mešovitom komitetu EU zatraživši da se Makedoniji ukine status kandidata za priključenje EU.

"Skoplje je zabeležilo napredak na tehničkom ali ne i na političkom nivou. U Grčkoj je poznato kakve primedbe stižu u vezi povrede kulturnog nasledstva, ali je to sve počelo i sa drugom zemljom, sa Bugarskom, a odnedavno su počele i uvrede prema Albancima. I sad kada je Gruevski ponovo pobedio na izborima, smatram da mi kao Evropska unija treba da promenimo našu politiku", izjavio je Šacimarkakis.

Makedonija je kandidatski status dobila decembra 2005. godine, ali do danas nije otpočela pregovore o priključenju EU zbog spora sa Grčkom oko imena.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

"Ukinuti status kandidata Makedoniji"

Izvor: Akter, 30.Apr.2014

Nemački poslanik u EP, poreklom Grk, Jorgos Šacimarkakis zatražio je u mešovitom izveštaju EU da se Makedoniji ukine status kandidata za priključenje Uniji.

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.