Izvor: Radio 021, 20.Apr.2021, 07:11

Stojanović: Naknade koje država uzima dobre i nužne - Srbija zato ima kvalitetno gorivo

Pomoćnik ministarke energetike zadužen za naftu i gas, Saša Stojanović, izjavio je da naknade koje ulaze u cenu naftnih derivata imaju svoje dobre strane i da su nužne i istakao da Srbija zahvaljujući tome ima veoma kvalitetno gorivo i podstiče energetsku efikasnost.

"Kada je reč o naknadi za monitoring kvaliteta goriva koju obračunavaju proizvođači i uvoznici goriva, njena posledica je da Srbija ima visokokvalitetno gorivo koje ne zaostaje po kvalitetu za gorivom >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << u zemljama EU", rekao je Stojanović Tanjugu.

Takođe, dodaje da od 2014. godine Srbija markiranjem goriva prenosi gorivo iz sivih u legalne tokove i da je država tako prihodovala u budžet 400 miliona evra.

"Tako da je ta naknada, koju obračunavaju proizvođači i uvoznici, više nego opravdana", istakao je on.

Navodi i da naknada za energetsku efikasnost, koja se obračunava od prošle godine, predstavlja deo sredstva koji će se u vidu podsticaja isplaćivati građanima za smanjenje potrošnje energije u stanovima.

Napominje da se često u javnosti čuje pitanje da li će na tržištu nafte doći do povećanja cena, ali da se za to ne mogu dati projekcije, jer politika cena u Srbiji zavisi od uvoza i cena nafte na svetskom tržištu.

Od oktobra cena naftnih derivata raste i taj porast je do 80 odsto na svetskom tržištu, "dok je cena nafte u Srbiji skočila samo za devet do 11 odsto", istakao je Stojanović i napomenuo da je do toga došlo zato što sada postoji veća tražnja zbog povećanih privrednih aktivnosti na svetskom nivou.

Kaže i da su zemlje OPEK-a smanjile ponudu nafte na tržištu i da je zato došlo do poskupljenja.

"Srbija samim tim ne može da izbegne to poskupljenje. Takođe, kada komentarišemo cenu derivata u Srbiji, prosečna cena nafte za barel je sa 42,60 dolara skočila na 69 dolara, što je poskupljenje od 17 dolara", navodi Stojanović.

Sagovornik Tanjuga dodaje da ne treba smetnuti s uma da je prošle godine došlo do značajnog sniženja cene nafte. Nafta je imala rekordni minimum tokom pandemije, kaže i dodaje da je na tržištu dolazilo do poremećaja koji su se manifestovali povećanjem cena u krajnjoj maloprodaji.

"Ukoliko do kraja godine proizvođači sirove nafte odreaguju i uspostave balans sa adekvatnom potražanjom derivata nafte odnosno benzina i dizela, doći će u tom slučaju i do normalizacije i stabilizacije cene goriva", naveo je Stojanović.

Kaže da se zato ne očekuju veća iskakanja, ali i da Srbija ne može da utiče na cene pošto zavisi od uvoza nafte.

Podsetimo da cene goriva u Srbiji konstantno rastu već nekoliko meseci unazad, te vozači na domaćim putevima plaćaju jedan od najskupljih dizela u Evropi. Našu poslednju analizu možete čitati OVDE.

Inače, već godinama se ukazuje da su akcize na gorivo u Srbiji previsoke, što dodatno opterećuje krajnje potrošače. O problemu visokih akciza više smo pisali OVDE.

Autor: Tanjug

Preuzimanje delova teksta ili teksta u celini je dozvoljeno bez ikakve naknade, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.021.rs. Preuzimanje fotografija je dozvoljeno samo uz saglasnost autora.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.