Srpski pedijatri upozoravaju: Deca nam piju pet puta više lekova od vršnjaka u zemljama EU

Izvor: BKTV News, 27.Sep.2017, 11:28   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srpski pedijatri upozoravaju: Deca nam piju pet puta više lekova od vršnjaka u zemljama EU

Prekomernoj potrošnji antibiotika u Srbiji mnogo doprinosi i to što su pedijatri u primarnoj zdravstvenoj zaštiti pod stalnim pritiskom roditelja da propišu antibiotik, kaže dr Bogdanović.

Deca u Srbiji piju pet puta više antibiotika nego mališani u nekim zemljama EU. Pedijatri upozoravaju da će se, ne smanji li se davanje tih lekova, stvoriti masovna rezistencija na lekove i, što je još važnije - uništava se dečji organizam.

Prema Studiji o potrošnji >> Pročitaj celu vest na sajtu BKTV News << antibiotika, u Srbiji se lekovi propisuju čak pet puta više nego u nekim zemljama Evropske unije, u skandinavskim zemljama i u zemljama centralne Evrope. Stručnjaci upozoravaju da se delotvornost antibiotika smanjuje brzinom koja se nije mogla predvideti čak ni pre pet godina, a uzrok smanjenja delotvornosti upravo leži u primeni antibiotika koji izazivaju rezistenciju bakterija na terapiju antibioticima.

Pedijatar dr Dejan Jonev objasnio je za "Blic" da se kroz dugogodišnju praksu uverio da pedijatri olako propisuju deci antibiotike. Iako, kako kaže, za tim nema potrebe, pogotovu ako su mala deca u pitanju.

- Ne poštuju se pravila, čak se i kod beba starosti do godinu dana pribegava antibioticima. Bebe tada imaju urinarne infekcije ili upalu ušiju. Ne postoji bakterijska upala ždrela do godinu dana starosti, a bebama se ipak daju antibiotici - opominje dr Jonev.

Do druge godine života, kaže on, 80 odsto bolesti su virusne, te samim tim ima veoma malo razloga za primenu antibiotike.

"Upalu grla treba proceniti brisom ili analizom krvi iz prsta i tada se jasno može videti da li je infekcija virusna ili bakterijska. Onda neće biti greške i dileme da li treba dati antibiotik detetu ili ne. Kod dece koja od malih nogu piju antibiotike postoji ogroman rizik od razvijanja rezistencije na određeni lek, te tako činimo veliku štetu najmlađima", ističe dr Jonev.

Biljka koja raste na svakom koraku leči od najopasnijih bolesti današnjice!

Ono na šta posebno upozorava jeste činjenica da kod dece do godinu dana starosti bubrezi i jetra rade sa 50 odsto svog kapaciteta, a upravo svi ti lekovi idu kroz te organe i uništavaju dečji organizam.

S tim da je većina infekcija kod dece virusne prirode gde antibiotici ne pomažu, slaže se i predsednik Udruženja pedijatara Srbije, prof. dr Radovan Bogdanović.

Prema rečima doktora Bogdanovića apeli za racionalnu upotrebu antibiotika nikako ne znače smanjenje potrošnje po svaku cenu nego da se lekovi koriste po strogim indikacijama u optimalnoj dozi.

Da bi racionalizovalo propisivačku praksu, Ministarstvo zdravlja je od novembra 2015. godine sprovelo edukaciju za oko 2.500 lekara i formirana je Radna grupa za izradu novog nacionalnog vodiča dobre kliničke prakse za racionalnu upotrebu antibiotika koji se očekuje u novembru, rekli su za "Blic" iz tog ministarstva.

Antibiotici nisu rešenje za infekcije izazvane virusima, poput obične prehlade ili gripa.

"Antibiotici su delotvorni samo protiv bakterijskih infekcija, a samo lekar može da postavi ispravnu dijagnozu i donese odluku o tome da li su antibiotici neophodni", savetuju iz Ministarstva zdravlja.

Nastavak na BKTV News...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta BKTV News. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta BKTV News. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.