
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 09.Okt.2022, 18:12
Srpska energetska zavrzlama između JANAF-a i Družbe: Biće kombinacija gasa, daljinskog grejanja, nafte i cepanica
Evropa je rekla ne ruskoj nafti od 1. novembra, ali to ne važi za sve zemlje Evropske unije. E sad, mi nismo u Uniji, ali pošto rusku naftu više ne možemo da dopremamo preko JANAF-a, a drugačije ne možemo, ispada da smo se posredno uključili u osmi paket sankcija, koji se odnosi na naftu. Kad se to svede na nivo nas običnih građana, prvo pitanje koje se većini nameće jeste: "koliko će to da nas košta?". Ako je verovati stručnjacima, sve ovo ne bi trebalo da dovede do poskupljenja >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << derivati u Srbiji.
Novi paket sankcija prema Rusiji, koji ne uključuje izuzeće za zemlje Zapadnog Balkan i po kome od 1. decembra neće biti uvoza ruske nafte, ne bi trebalo da dovede do poskupljenja derivata u Srbiji, ocenjuju stručnjaci.
Cena ruske nafte jeste najjeftinija, a mi smo od toga profitirali. Međutim, ukoliko ne bude mogući dotok, postoje i druge mogućnosti.
"Ako nam ne dozvole da uvozimo rusku naftu, možemo da uvozimo i iračku i neku drugu, u suštini, pretpostavljam, da će tada NIS kupovati naftu koja je najjeftinija na tržištu", procenjuje Jelica Putniković, urednik "Energije Balkana".
Putniković misli da je ideja da se Srbija poveže na naftovod u Mađarskoj dobra, jer naša zemlja treba da ima alternativni pravac snabdevanja, iako napominje da i tu teče ruska nafta i dodaje: "I još je tu jedan značajan moment, Hrvatska tj. JANAF je ucenjivao NIS sa skupljim cenama tranzita, jer nemamo drugi alternativni naftovod".
Miodrag Kapor, stručnjak za energetiku, mišljenja je da Srbija, u trenutku kada neće moći da uveze rusku naftu, mora da ima alternative.
"Ja ne vidim da je Hrvatska nepouzdan partner u ovom slučaju. Možemo da dobijemo bilo koju naftu osim ruske, a čak da izgradimo taj naftovod sa Mađarskom, mi nismo u mogućnosti da dopremamo rusku naftu tim naftovodom", smatra Kapor.
Kapor misli da je dobro povezati se na gasovode TANAP i TAP, što će nam omogućiti druge izvore gasa. Ocenio je i da Srbija ima mogućnost da bude konzument tečnog gasa preko terminala koji se završava u Grčkoj.
"Tako da postoji mogućnost da mi budemo konzumenti i tog tečnog gasa, čak je u planu da se na toku Dunava sagradi jedan tečni terminal i u Srbiji, ali bilo koja energetska investicija zahteva ogromna sredstva. Ali sad ćemo da uvezemo struju od 3 milijarde evra, da smo taj novac upotrebili za projekat ne bi sada o tome pričali", kaže on.
I Aleksandar Kovačević, energetski stručnjak upozorava na to, da se lako može desiti da se struja koristi kao alternativa, što bi bilo veliko opterećenje za mrežu. Ističe i da je u Srbiji neophodna "vrlo delikatna koordinacija između gasa, daljinskog grejanja, nafte, ogrevnog drveta, EPS-a i velikih industrijskih potrošača", kako bi se poboljšali izgledi za predstojeću zimu.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Mađarska vlada: Gradimo naftovod sa Srbijom za rusku naftu
Izvor: VOA, 10.Okt.2022, 12:21
Mađarska i Srbija dogovorile su da izgrade naftovod kojim će se Srbija snabdevati ruskom sirovom naftom preko naftovoda Družba, zbog sankcija EU koje Beogradu onemogućavaju da uvozi naftu preko Hrvatske, saopštila je Budimpešta. EU je uvela osmi paket sankcija Rusiji, kojim se ograničava uvoz...