Srbija čuva životnu sredinu: 36.000 tona starih guma dobijaju novi život u Sirigu

Izvor: SrbijaDanas.com, 18.Sep.2019, 19:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija čuva životnu sredinu: 36.000 tona starih guma dobijaju novi život u Sirigu

Od 2006. godine u Evropskoj uniji zabranjeno je deponovanje pneumatika na komunalnim otpadima. Rešenje je reciklaža.

 U Srbiji se godišnje reciklira oko 36.000 tona pneumatika, od toga gotovo 70 odsto u reciklažnom centru u Sirigu.

U Sirigu već punu deceniju radi fabrika za reciklažu otpadnih pneumatika, u poslednje četiri godine ovde je reciklirano stotinu hiljada tona ovoga otpada. Trenutno u pogonima je stalno zaposleno 80 radnika uglavnom iz Siriga.
>> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << />
- Ja sam počeo da radim pre dva meseca, ovo je mašina reder za sečenja tamper guma najveća u Evropi - kaže Gostimir Čičija iz Siriga i dodaje da mu nije teško da radi.

Granulat koji se dobije reciklažom guma koristi se na različite načine.

- Najveće količine idu u izvoz, uglavnom se izvozi granulat, što se tiče čelika koji dobijamo izdvajanjem iz gume uglavnom ostaje ovde u domaćim čeličanama. U Srbiji se rade tartan staze, gumene ploče koje se stavljaju na dečja igrališta, a mi se nadamo da će u narednom periodu doći do investicija gde će početi potencijalno da se prave i termoizalocione ploče - kaže Boško Palkovljević iz firme "Eko risajkling".

Istraživanja su pokazala da je mehanički postupak reciklaže neuporedivo povoljniji za životnu sredinu i prirodu od spaljivanja.

- Pre otvaranja ove fabriike sirovine smo mogli da nalazimo po putevima, njivama i deponijama, sada su sve one zbrinute na jednom mestu i sa njima se raspolaže na ekološki način - navodi Andrea Mračević, ekolog.

Ministarstvo životne sredine ulaže značajna finansiska sredstva kako bi pomogli fabrike koje rade reciklažu.

- Mi smo protekle godine kroz posticaje opredelili za one koji se bave gumama preko četristotinešezdeset miliona dinara da bi svoj posao obavili uspešno i to ćemo nastaviti da radimo i već sledeće godine će biti više novca za te namene - kaže Goran Trivan, ministar zaštite životne sredine.

U Sirigu ističu da su ova sredstva još uvek nedovoljna jer samo u modernizaciju pogona do sada su uložili osam miliona evra, prerada je isključivo skupa, kao i transport guma i skupljači na terenu, pa pomoć ministarstva za ekologiju u protekle tri godine nije bila dovoljna.

BONUS VIDEO: ČOVEKOV ŽIVOTNI VEK RASTE: Južnokorejke najdugovečnije, a Srbi će živeti KRAĆE od Hrvata (VIDEO)
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.