Situacija u stočarstvu alarmantna

Izvor: B92, 21.Okt.2012, 11:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Situacija u stočarstvu alarmantna

Beograd -- Stanje domaće stočarske proizvodnja je i dalje u jako lošem stanju i da država mora pomoći u obnavljanju te grane.

Kako je rekao savetnik predsednika PKS za poljoprivredu Vojislav Stanković situacija u srpskom stočarstvu je "alarmantna" i postoji opravdana bojazan da bi nakon završetka snižavanja zaštite za uvoz iz EU srpska stočarska proizvodnja mogla biti desetkovana.

"Postoji sasvim >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << opravdana bojaznost da će uvoz u značajnoj meri još više pogoditi stočarsku i proizvodnju mesa i mleka i da će u visokom stepenu smaniti domaću proizvodnju, da ne kažem desetkovati", rekao je Stanković.

On je podsetio da 2014. ističe etapna faza snižavaja uvozne zaštite i da će tada zbog niske konkurentnosti srpska stočarska proizvodnja, posebno proizvodnja mleka biti ugožena od visokorazvijenih zemalja koje imaju i do 10 puta veću produktivnost.

"Država je sada na potezu i mora radikalno da poveća subvencije", rekao je savetnik predsednika PKS za poljoprivredu i istakao da država kora da se odredi za model i politiku finasiranja poljoprivrede.

Stanković je rekao da je u PKS još pre dve godine uradjen materijal u kojem se insistira da agrarne mere budu selektivne zbog ograničenih sredstava i da prevashodno obuhvate porizovde sa većom dodatom vrednošću, medju kojima je proizvodnja mesa i mleka, voćarstvo i povrtarstvo.

"Agrarni budžet moze da gasi požare kao što je i bilo ove godine, ali trajno se mora rešiti pitanje finansiranja poljoprivredne proizvodnje", rekao je on.

Naveo je da stočarstvo u ukupnoj poljoprivrednoj prozvodnji u Srbiji učestvuje sa 31 odsto, a da je normalno da učestvuje sa 50 i 60 odsto.

Prema rečima Stankovića, problem stočarske prizvodnje u Srbiji je strukturalnog karaktera i ne moze rešiti za godinu ili dve. Za provodjenje programa razvoja stočarske proizvodnje, ukoliko bu i bio napravljen, trebalo bi tri do pet godina, rekao je on.

Stanković je rekao da je stočni fond u Srbiji naročito osiromašen, da je od poočetka devedesetih godina prošlog veka padao po stopi od tri do četiri odsto godišnje i da je sad na istorijskom minimumu.

On je naveo da Srbija ima preferencijanu kvotu za izvoz junećeg mesa na tržište EU, od 8.700 tona, a da je prošle godine izvezeno svega 780 tona.

Srbija ipak, kako je istakao, ima sve mogućnosti da razvija stočarsku proizvodnju i da dostigne nivo koji je imala osamdesetih

godina prošlog veka.

Tada je Srbija je pokrivala 40 odsto potreba u mesu svih bivših jugoslevenskih republika i kad je izvozila 30.000 tona najkvalitenijeg "bebi bifa" na tržište EU, rekao je Stanković.

Jedan od problema Srbije je i mala potrošnja mesa, kazao je on i precizirao da se u u Srbiji godišnje po stanovniku potroši 4,3 kilograma junećeg mesa, dok stanovnici EU potroše oko 15 kilograma.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Stanković: Situacija u stočarstvu u Srbiji alarmantna

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 21.Okt.2012

Savetnik predsednika Privredne komore Srbije za poljoprivredu Vojislav Stanković kazao je da je situacija u srpskom stočarstvu "alarmantna" i postoji opravdana bojazan da bi nakon završetka snižavanja zaštite za uvoz iz EU srpska stočarska proizvodnja mogla biti desetkovana. "Postoji sasvim opravdana...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Stočarstvo u Srbiji u jako lošem stanju

Izvor: Vesti-online.com, 21.Okt.2012

Savetnik predsednika Privredne komore Srbije za poljoprivredu Vojislav Stanković ocenio je da je stanje domaće stočarske proizvodnje u jako lošem stanju i da država mora pomoći u obnavljanju te grane. ..Država mora da pomogne kako bi se obnovilo stočarstvo  .. ..On je rekao da je sutuacija...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.