SPD Nemačke za brže pristupanje Balkana EU

Izvor: Akter, 07.Mar.2016, 12:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

SPD Nemačke za brže pristupanje Balkana EU

Klub poslanika Socijaldemokratske partije u nemačkom parlamentu dao je smernice zemljama Zapadnog Balkana na šta treba da obrate pažnju na putu ka EU

U dokumentu Kluba poslanika Socijaldemokratske partije u nemačkom parlamentu od Savezne vlade se traži da sledi tri glavna cilja kad je reč o pridruživanju regiona Zapadnog Balkana EU: da se unese novi zamah u taj proces pristupanja, da se poboljša privredni razvoj i da se jača demokratija i civilno društvo
>> Pročitaj celu vest na sajtu Akter <<
U dokumentu se daju smernice zemljama Zapadnog Balkana na šta treba da obrate pažnju i na čemu treba da rade u tom procesu.

Glavne teme skupa su budućnost evrointegracije Zapadnog Balkana, unapređenje ekonomskog razvoja i jačanje demokratije i civilnog sektora.

Skup su otvorili direktor beogradske kancelarije Fondacije Fridrih Ebert Hajnc Albert Hutmaher i predsednica beogradskog Fonda za političku izuzetnost Sonja Liht.

Liht je istakla da je dokument, koji je sastavila i usvojila SDP, predstavlja  jedan novi trenutak u odnosima parlamenta Nemačke prema celom našem regionu.

Podsetila je da dosta dugo podsećanje na Solunsku deklaraciju iz 2003. je uglavnom dolazilo sa strane zemalja regiona, iako je to bio samit Evropske unije.

"Kao da je priča o tome da će ceo ovaj region biti jednog dana, i to u doglednoj budućnosti, deo zajednice evropskih država, polako ipak gura na neku marginu. Čini mi se da je ovaj tekst vratio Zapadni Balkan u fokus, što nije slučajno", rekla je Liht.

Kako je objasnila, cele protekle godine bilo je očigledno da krize, koje jedna za drugom suočavaju EU i njene članice sa mnogim ozbiljnim pitanjima, u stvari vraćaju region Zapadnog Balkana na mapu.

"To je drugačije nego što bismo želeli, ali svakako ova ogromna migracija ponovo je podsetila Evropu i svet da se Balkan i dalje nalazi na raskrsnici i da, hteo-ne hteo, može i te kako da predstavlja i problem, a može i mora da bude deo rešavanja problema", smatra Liht.

Predstavljanjem dokument SDP-a, ističe Liht, počinje novi krug razgovora kako zemlje Zapadnog Balkana mogu i moraju da učine na putu ka EU.

"Prvi deo teksta je analiza koja je oštra, jasna i korisna i govori šta je ono što moramo da učinimo ozbiljnije, odgovornije prema sebi, da bismo zaista učvrsitli naš put ka integraciji u jedinu zajednicu kojoj zaista stremimo i pripadamo i bez koje region ni svet ne bi bio isto što i danas", rekla je Liht.

Prema Hutmaherovim rečima put ka Evropi, za njega i Fondaciju Fridrih Ebert, neće biti potpun ukoliko bude prepušten samo nacionalnim vladama i parlamentima, već on mora da uključi medije, stručnjake, civilno društvo...

"To je vrsta inkluzivnog pristupa. Naša misija je da olakšamo i omogućimo širi dijalog između relevantnih aktera u Srbiji i Evropi i ovakvim debatama želimo da unapredimo međusobno razumevanje", rekao je Hutmaher.

Kako je istakao, to je i način da se nade zajedničko rešenje za sve izazove koji su pred nama, a koji mogu da izazovu novu nestabilnost u regionu i EU.

"Naslov skupa istovetan je naslovu dokumenta i to je zato da bi se podvukla politička posvećenost Nemačke i nemačkih socijaldemokrata u podršci zemljama Zapadnog Balkana na putu ka EU i da se pruži ruka pomoći kako da se unapredi i poboljša ekonomski razvoj i demokratija", objasnio je Hutmaher.

Na skupu je poslanik Bundestaga Josip Juratović rekao da tekst koji će biti predstavljen jeste platforma kako da se EU postavi prema pitanjima i temama od značaja u regionu Zapadnog Balkana.

Prema njegovim rečima, regionalna saradnja i ekonomski razvoj su važni za region, ali ono na čemu se posebno mora raditi jeste ponovna izgradnja poverenja i vere u budućnost.

Juratović kaže da je za proces ubrzavanja evrointegracija važno uključivanje svih elemenata društva, a posebno jaka parlamentarna saradnja i podržavanje reformskih snaga.

Kad je reč privrednom razvoju, istakao je on, razumno je sprovoditi reforme ne samo kroz zakonodavstvo, već i u praksi, ali ono što je najvažnije jeste da će morati da se menja svest u društvu.

"To je poseban izazov za region Zapadnog Balkana - da se menja društvo i njegov mentalitet", rekao je Juratović.

Kako je naveo, on se zalagao da se pored poglavlja 35 ostvori i poglavlje 32 o finansijskoj kontroli, ali je naglasio da se neumorno mora raditi na poglavljima 23 i 24.

"Ništa se ne može raditi na uštrb ljudskih prava", rekao je on.

Juratović kaže da se regionalna saradnja mora graditi na poverenju i podseća da države regiona još uvek razmišljaju o tome da su jedni dobili, a drugi izgubili.

"Još uvek se ne distanciraju od toga da je put ka homogoneim nacijama ispravan. Društvo kolektivnih interesa samo vodi u propast, u cilju poverenja potrebno je rašcistiti sa prošlošću. Treba da se zapitamo kakvi želimo u EU, ovakvi kakvi smo 25 godina nećemo uspeti u tome", rekao je on.

Govoreći o privrednom razvoju i budućim investicijama, Juratović je rekao da je i na tom planu važna regionalna saradnja i širenje tržista, jer nijedan investitor neće ulagati u tržište koje je tek malo veće od nekog evropskog grada.

"Investitora ne zanima istorija. Treba mu stabilno društvo u sistemu i što šire tržište, vladavina prava i obrazovana radna snaga", zaključio je on.

Među govornicima su i predstavnici državnih institucija, poput šefice tima za pridruživanje Srbije EU Tanje Miščević, organizacija civilnog društva, i analitičari iz Srbije, Albanije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Hrvatske.

Na skupu učestvuju i poslanik nemačkog Bundestaga iz redova SPD-a Metin Hakverdi, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, direktor albanskog Medijskog instituta Remzi Lani, bivša crnogorska ministarka za evropske integracije Gordana Đurović i ostali.

Skup su pratili i brojni ambasadori među kojima i ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Akter...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Akter. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Akter. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.