Rumunska premijerka: EU ima dvostruke aršine

Izvor: RTS, 05.Feb.2019, 00:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Rumunska premijerka: EU ima dvostruke aršine

Rumunska premijerka Vjorika Dančila optužila je zapadnoevropske lidere da primenjuje dvostruke aršine kada kritikuju njenu zemlju zbog korupcije i oštrih mera protiv antivladinih protesta.
Dančila, čija vlada trenutno predsedava EU, ukazuje da je korupcija problem i u zapadnoj Evropi, ističući da među liderima Unije nije bilo povika kada se francuska policija sukobila s demonstrantima iz pokreta >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << "žuti prsluci", prenosi Politiko.

Ocene rumunske premijerke odraz su tenzija između istočnih i zapadnih vlada u EU, koje su pojačane proteklih godina i prete da pronalaženje zajedničkog jezika među liderima bloka još više otežaju, ocenjuje briselski sajt.
"Rumuniji nije dozvoljeno ono što je drugim zemljama dopušteno da rade", rekla je Dančila u intervjuu portalu Politiko, istakavši da je reč o "dvostrukim standardima".
Rumunska premijerka kaže i da nije videla da je iko došao u Evropski parlament i rekao "želimo rezoluciju o Francuskoj".
Rumunija se proteklih meseci suočila s rastućim kritikama Evropske komisije i Evropskog parlamenta da ta istočnoevropska zemlja nazaduje u borbi protiv korupcije i srlja ka istom neliberalnom putu na kakvom su već Poljska i Mađarska.
Odbacuje poređenja Rumunije sa Mađarskom i Poljskom
Premijerka Rumunije je, međutim, odbacila poređenja njene vlade s vladama u Budimpešti i Varšavi, koje su obe na udaru procedure EU zbog optužbi da krše osnovne vrednosti evropskog bloka.
Takva poređenja je neretko pravio Gi Verhofstad, lider liberalne ALDE grupe u Evropskom parlamentu, a Dančila kaže da njegove primedbe pokazuju da je "on već u kampanji" uoči majskih izbora za novi saziv EP.
Dančila smatra nepoštenim i to što su samo njena zemlja i Bugarska podvrgnute nadzoru protiv korupcije kroz godišnji izveštaj EK.
"Videla sam pozamašne slučajeve korupcije i u Holandiji, Francuskoj, Nemačkoj. Niko nikada nije tražio da tamo bude uveden ovakav mehanizam", istakla je.
Kritičari, inače, optužuju vladajuću Socijaldemokratsku partiju (PSD) u Rumuniji za pokušaj da "progura" izmene zakona kako bi oslabila nezavisnost sudstva i pomogla političarima optuženim za korupciju, uključujući visoke zvaničnike PSD kao što je partijski Liviju Dragnea.
Rumunska vlada je, istovremeno, na udaru takvih kritika i kod kuće od strane aktivista i predsednika Klausa Johanisa, bivšeg lidera Nacionalne liberalne partije i dugogodišnjeg protivnika PSD koji je prošle godine pokušao da spreči smenu glavnog rumunskog tužioca protiv korupcije.
Ipak, međunarodna osuda, izgleda, najviše boli, ocenjuje briselski portal, uz podsećanje da se Dančila u oktobru sukobila u Evropskom parlamentu u Strazburu s prvim potpredsednikom Evropske komisije Fransom Timermansom zbog vladavine prava u Rumuniji.
Mesec dana kasnije, EP je usvojio rezoluciju u kojoj se izražava zabrinutost zbog pravca u kom Rumunija ide kad je reč o borbi protiv korupcije, i osuđuje se "nasilna i nesrazmerna policijska intervencija" tokom masovnih antivladinih protesta u avgustu, kada je povređeno na stotine ljudi.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.