Roming za građane Srbije verovatno neće biti ukinut brzo kao što se najavljuje

Izvor: Radio 021, 24.Jun.2018, 21:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Roming za građane Srbije verovatno neće biti ukinut brzo kao što se najavljuje

Dok građane Evropske unije još od sredine prošle godine razgovori preko granice koštaju isto koliko i oni u domaćem saobraćaju, Srbija i zemlje u regionu i dalje čekaju u redu da roming i za njih postane prošlost.

Kako prenosi N1, iako su zvaničnici najavljivali da bi do toga moglo da dođe na nedavno održanom Samitu EU - Zapadni Balkan u Sofiji, za Srbiju je jedino dogovoreno "pojeftinjenje" usluga. Zbog toga se postavlja i pitanje da li građani mogu da >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << očekuju ukidanje skupih roming tarifa u narednih nekoliko godina?

Iako se Samit u Sofiji u medijima nazivao "Dan D" za telekomunikacije u regionu, odnosno kao dan kada će roming za zemlje Zapadnog Balkana biti ukinut - najavljeno nije i ostvareno. Roming ostaje na snazi, a gogovor je jedino postignut oko pojeftinjenja skupih impulsa. Iz Ministarstva telekomunikacija kažu da bi novi samit u Londonu, koji se očekuje u julu, mogao da donese bolje vesti.

"Nadamo se da nećemo morati da čekamo još nekoliko godina i verujemo da ćemo možda već ove godine u julu na Samitu zemalja Zapadnog Balkana, možda imati već potpisan taj Sporazum o snižavanju cena rominga na teritoriji zemalja Zapadnog Balkana - što bi praktično bio prvi korak i uvođenje u ukidanje rominga i sa članicama zemljama Evropske unije, koje bi moglo doći u najboljem slučaju ili u najboljem scenariju u narednih godinu dana od potpisivanja Sporazuma u Londonu", kaže državna sekretarka u Ministarstvu telekomunikacija Tatjana Matić.

Iz kompanije Vip mobile, koja je jedan od tri mobilna operatera na tržištu Srbije, za N1 navode da je ukidanje roming troškova dugotrajan i komplikovan proces, koji je, pre svega, regulatorne prirode i najviše zavisi od međudržavnih dogovora. Kako dodaju, sam proces je i u Evropskoj uniji trajao 10 godini, zbog čega smatraju da se stvarni ni u Srbiji neće odvijati tako brzo.

"Mi nemamo konkretne informacije od naših zvaničnih institucija u kojoj su fazi ovi pregovori kada govorimo o roming cenama za korisnike u Srbiji, ali znajući kako proces funkcioniše, smatramo da su u pitanju godine, pre nego meseci. EU roming regulativa važi za operatere i korisnike koji su u EU. Nama operaterima van EU inostrani roming partneri naplaćuju drugačije, po pravilu visoke cene, za mogućnost da naši korisnici koriste njihove mreže u romingu. Da bi došlo do ukidanja rominga sa zemljama EU, neophodno je da prvo dođe do sniženja cena na veleprodajnom nivou", kažu iz kompanije Vip mobile.

I dok se to pitanje rešava, operateri se utrkuju ko će napraviti bolju ponudu za svoje korisnike. Tri kompanije koje dele tržište telekomunikacija u Srbiji - Telenor, MTS i Vip mobile, korisnicima svoje usluge uglavnom predstavljaju kao "najpovoljnije".

Za građane Evropske unije roming je ukinut u junu 2017. godine. Taj potez je Evropska komisija uvrstila među najveće uspehe EU. Prema sadašnjim najavama, takvom uspehu bi Srbija mogla da se raduje u najboljem slučaju za godinu dana.

Autor: N1

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.