Protiv organizovanog kriminala do EU

Izvor: S media, 05.Jan.2011, 17:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Protiv organizovanog kriminala do EU

Ministarka pravde Snežana Malović izjavila je danas da su Srbija i Crna Gora u poslednjih nekoliko meseci unapredile saradnju i izrazila uverenje da će takav trend biti intenziviran posebno na polju borbe protiv organizovanog kriminala sa novoizabranim kolegom Duškom Markovićem.

Malovićeva je, u izjavi Tanjugu, ukazala da je borba protiv organizovanog kriminala dve zemlje od vellikog značaja i za dalje evropske integracije kojima teže i Srbija i Crna Gora.

"Dokazali >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << smo da sporazum o izručenju nije mrtvo slovo na papiru, da postoji politička volja za obračun sa organizovanim kriminalom i ukoliko nastavimo tim intenzitetom u narednom periodu, Srbija i Crna Gora mogu postati primer efikasne saradnje”, naglasila je Malovićeva.

Ona je podestila da je crnogorski ministar pravde Marković, koji je i potpredsednik vlade, danas odobrio prvo izručenje Srbiji okrivljenog za krivična dela organizovanog kriminala.

Prema njenim rečima, značajan napredak se ogleda, ne samo u potpisivanju medjudržavnih sporazuma, već i u preduzimanju konkretnih akcija.

"Srbija je odlučna da u punom partnerstvu sa Crnom Gorom učini sve da se zajednički stane na put organizovanom kriminalu", navela je Malovićeva i podsetila da su sve prepreke koje su poslednjih godinu dana na polju pravne saradnje opterećivale odnose Srbije i Crne Gore otklonjene potpisivanjem ugovora o izručenju.

"Uverena sam da će saradnja dve zemlje u narednom periodu biti dodatno unapredjena i konkretizovana direktnim kontaktima organa gonjenja, što će rezultirati akcijama usmerenim na razbijanje organizovanih kriminalnih grupa, koje deluju na ovim prostorima", istakla je Malovićeva.

Sprovodjenjem sporazuma u praksi i izručenjima koja će uslediti "pokazujemo da taj ugovor nije mrtvo slovo na papiru i da je naše zajedničko opredeljenje da svi oni koji već duže vreme izbegavaju ruku pravde, skrivajući se iza državljanstva, budu procesuirani", navela je ministarka.

Srbija je već odoborila izručenje Zlatka Ajkovića po osnovu ugovora o izručenju, a u toku je postupanje po zamolnicama za još neka lica i ubrzo će još jedan broj zahteva biti realizovan, navela je Malovićeva.

Prema njenim rečima, Crna Gora je Srbiji uputila zamolnicu za izručenje 12 osoba, s tim što je u tri slučaja crnogorska strana odustala od ekstradicije i izvršenje zatvorske kazne ustupila srpskim pravosudnim organima.

Za osam lica u toku je postupak ekstradcije, odnosno pred nadležnim sudovima je u toku razmatranje ispunjenosti uslova za izručenje.

"Svesni smo da je borba protiv organizovanog kriminala regionalni problem i da je za njen uspeh, nužna jaka i koordinisana saradnja zemalja u regionu", istakla je Malovićeva.

(Tanjug)
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na S media...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta S media. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta S media. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.