Izvor: B92, 23.Nov.2012, 16:40 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Promene u budžetima samouprava
Beograd -- Kako će se praviti budžeti na nivou lokalne samouprave i kakve promene nalaže Zakon o budžetskom sistemu?
To su neka od pitanja razmatrana na konferenciji "Programsko budžetiranje - veza između procesa strateškog planiranja i budžetiranja" na nivou lokalne samouprave. Konferencija je održana u Sava centru i deo je Programa podrške opštinama IPA 2007 "Dobra uprava, planiranje i pružanje usluga" koj finasijra Evropska unija.
Glavna prednost programskog >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << budžeta je da opisuje zbog čega je nešto urađeno i šta je postignuto od strane nosilaca vlasti i od strane korisnika budžeta – ovim se uvode principi strateškog upravljanja u javnom sektoru, odgovornost za sprovođenje programa i, samim tim, unapređuje se proces potrošnje budžetskih sredstava.
U skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu lokalne samouprave u Srbiji, su dužne da od 2015. godine počnu sa novom praksom u izradi i izvršenju lokalnih budžeta – programskim budžetom.
Na konferenciji je predstavljen model za programsko budžetiranje čiji su elementi korišćeni tokom rada sa 16 opština i gradova, kao i rezultati samih opština u uključivanju programskog dela odluke o budžetu. Učesnicima konferencije biće predstavljen i praktičan priručnik za integraciju strateškog planiranja u procesu budžetiranja jedinica lokalnih samouprava.
Na skupu su se čuli i stavovi Ministarstva finansija i privrede svoj stav o uvođenju programskog budžetirana kao i stav Državne revizorske institucije Republike Srbije kada je u pitanju programsko budžetiranje, ali i iskustva susednih zemalja u uvođenju ovog novog načina budžetiranja
Pogledaj vesti o: Evropska Unija






