Izvor: B92, 08.Jun.2020, 17:42
Prolaz u Šengen i pre 1. jula?
EU se na kraju epidemije organizuje regionalno. EU se iznutra otvara od 15. juna do 30. juna, za ostatak Evrope najverovatnije od 1. jula.
Unutrašnje granice EU u najvećem broju otvoriće se 15. juna, sa ciljem da se proces završi do kraja meseca, dok bi od 1. jula EU trebalo da se otključa i prema ostatku kontinenta, prenose "Novosti".
Ostaje da se ove sedmice postigne dogovor o konkretnim datumima. Prema saznanjima "Novosti", postojali su predlozi >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da se granice Unije za Srbiju otvore i pre ovog datuma.
Druga verzija o kojoj su razgovarali ministri unutrašnjih poslova je bila da svaka članica to može da uradi shodno sopstvenim procenama, kao što je Mađarska već učinila prema Srbiji.
Francuska insistira na tome da spoljne rampe padnu jedinstveno od 1. jula. Tek treba da se postigne dogovor o kriterijumima, da li će se otvarati za sve građane ili postepeno po određenim kategorijama, da li će biti recipročnih mera i kako će se sprovoditi, da li će biti obaveznog karantina.
Evropske zemlje se na kraju pandemije koronavirusa organizuju regionalno. Slovačka, Češka, Austrija i Mađarska su pre nekoliko dana ukinule međusobne restrikcije kretanja.
Češka je još od 11. maja omogućila određene drumske i železničke veze sa Nemačkom. Među baltičkim zemljama omogućeno je slobodno kretanje od 15. maja. Granica između Severne Irske i Republike Irske je otvorena. Bugarska striktno kotroliše prelaze sa Rumunijom, Severnom Makedonijom i Turskom, dok su olakšane mere prema Grčkoj i Srbiji. Belgija bi uskoro trebalo da smanji restrikcije u prolasku prema Holandiji i Luksemburgu. Između Španije i Portugala otvoreno je devet prelaza.
Prva je nogu povukla Italija, koja je za sve građane EU otvorila granice od 3. juna, s izuzetkom posebne kontrole za građane iz onih evropskih regiona u kojima se epidemija sporije gasi. Grčka će od 15. juna ukinuti mere prema žiteljima trećih zemalja, među kojima je i Srbija. Putnici iz regiona EU koji su najviše pogođeni virusom, moraće, međutim, da prođu test i izolaciju.
Slovenci su najavili da bi granicu s Italijom mogli da otvore 15. juna, kada bi i Beč trebalo da oslobodi prolaz i ka Švajcarskoj, Češkoj, Lihtenštajnu i Nemačkoj, a Nemačka prema Francuskoj, Švajcarskoj, Luksemburgu i Danskoj.
Kada je reč o kontroli na granicama, u Španiji, na primer, na aerodromima mere temperaturu, uz obavezan četrnaestodnevni karantin. U većini država važi poziv da se ode u samoizolaciju. Granice i dalje striktno kontrolišu Danska, Kipar, Litvanija, Finska, Malta, Holandija, Rumunija. U Poljskoj su oprezni, jer tamo raste broj zaraženih, pišu "Novosti".
Pogledaj vesti o: Evropska Unija






