Problem Kosova nerešiv bez Srbije

Izvor: RTS, 21.Avg.2010, 15:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Problem Kosova nerešiv bez Srbije

Razgovori Beograda i Prištine moraju da počnu što pre, jer se problem Kosova ne može rešiti bez Srbije, rekao Oliver Ivanović. Srbija, boreći se za Kosovo, ne zatvara sebi vrata u EU, istakao Ivanović.

Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović rekao je da je odluka kosovskih vlasti o zabrani ulaska srpskih funkcionera "dokaz političke nezrelosti" i inertnosti međunarodne zajednice, ali se založio da što pre počnu razgovori Beograda >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i Prištine, jer se problem Kosova ne može rešiti bez Srbije.

"Međunarodna zajednica želi da nas podučava demokratskim principima, ali ne primenjuje odgovarajuće mere kada se oni tako grubo krše", ocenio je Ivanović u intervjuu FoNetu.

Ivanović je rekao da je zabrinut da ovom zabranom vlast u Prištini skuplja jeftine političke poene i istakao da bi "kosovski premijer Hašim Tači i oni oko njega morali dugoročno da razmišljaju šta proizvode ovakvi potezi".

"Sa nekim sa kim ćeš razgovarati, ne zaoštravaš odnose pre pregovora", objasnio je državni sekretar i zapitao šta radi Euleks na Kosovu i Metohiji, ako ne štiti vladavinu prava i poštovanje zakona.

Ivanović je rekao da propisi koji su doneti, srpskim zvaničnicima ne zabranjuje posetu Kosovu i dodao da je "na delu samovolja pojedinca".

Tu bi Euleks morao da deluje, naglasio je Ivanović, i rekao da u suprotnom "strašno gubi na kredibilitetu".

Prema njegovim rečima, Međunarodna civilna kancelarija nije sagovornik, ali to "nije lični stav prema Piteru Fejtu, već prema onome kako se on predstavlja i odnosi prema statusnoj neutralnosti".

Ivanović je rekao da Međunarodne organizacije moraju da budu neutralne, da bi bile sagovornik Srbije i dodao da razgovori Beograda i Prištine moraju da počnu što pre.

"Protivnik sam stalnog čekanja, jer se, u međuvremenu, uvek nešto dogodi što ga produžava", objasnio je Ivanović i dodao da odgovorni ljudi, koji predstavljaju Srbe i Albance, moraju da sednu i razgovaraju o temama koje su bitne.

Srbija ne zatvara vrata u EU 

Ivanović je rekao da postoje razlike o tome šta bi zapravo trebalo da bude tema razgovora.

"Albanci misle da su to samo tehnička pitanja, jer smatraju da su rešili status, ali se meni čini da podsvesno znaju da status nije rešen. Status neće biti rešen dok ga Srbija ne prihvati, a Srbija nema nameru da prihvati ovakav status", rekao je Ivanović.

Ivanović je istakao da se traži forma i insistira na tome da u razgovorima moraju učestvovati Ujedinjene nacije, predstavnici Evropske unije i SAD.

"Sugerišem da moraju biti tri predstavnika međunarodne zajednice i srpska i albanska strana", rekao je Ivanović.

Državni sekretar u Ministarstvu za KiM je rekao da Srbija, boreći se za Kosovo, ne zatvara sebi vrata EU.

"Srbija je država koja drži do sebe i, istovremeno, izaziva respekt i kod drugih", pogotovo što se i ozbiljno trudi da ostvari napredak u oblastima koje, kao uslov, postavlja EU, rekao je Ivanović.

Ivanović je rekao da je, ako je uslov za ulazak u EU odricanje od Kosova, ubeđen da će 90 odsto, ako ne i više, biti protiv ulaska u EU.

"Strategija za rešavanje pitanja Kosova i Metohije je ulazak Srbije u EU. Kosovo se ne može rešiti bez Srbije, hteli to Evropljani ili ne", naglasio je Ivanović.

Otvorena Pandorina kutija 

Komentarišući deklaraciju o autonomiji srpskih opština na severu Kosova, Ivanović je rekao da nju niko nije potpisao i da ni jedna politička partija nije stala iza nje.

"Čak i oni koji su se ranije tako izjašnjavali, sada odriču bilo kakvu vezu sa ovom deklaracijom. Mislim da ona, sama po sebi, ne predstavlja ništa značajno, ali je jednostrano proglašenje nezavisnosti nesumnjivo "povuklo nogu", pa se sada takve ideje i vizije slobodnije iznose u javnosti", ocenio je Ivanović.

Ivanović je rekao da je tada otvorena Pandorina kutija i dodao da ne misli da će ona biti lako zatvorena i ne isključuje mogućnost da će se takve ideje pojavljivati i ubuduće.

Sa druge strane, Ivanović upozorava na narastajuće socijalne probleme na Kosovu, koje vidi kao "tempiranu bombu" o kojoj vlasti u Prištini ne brinu dovoljno.

"To može dovesti do socijalnih nemira, a u celoj priči, kada se Albanci pobune, Srbi bi mogli biti kolateralna šteta i zato upozoravam na pojačanu opreznost", naglasio je Ivanović.

Komentarišući pitanje "kosovskog dodatka", Ivanović je rekao da Ustavni sud nije zabranio da se zaposlenima daju dodatna sredstva, kao kompenzacija za loše uslove života, ali da je "izneo jednu veoma bolnu kritiku da za osam godina četiri Vlade Srbije nisu uspele da reše ovako trivijalan problem".

"Za ovo vreme morao se doneti Zakon, po kome se stimulišu ljudi na Kosovu i Metohiji zbog toga što ovde ostaju. Interes ovog naroda je i interes Srbije, a uspeh borbe naše diplomatije zavisi i od toga da li ovde žive Srbi", rekao je Ivanović.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.