Pretučeni beloruski opozicionari

Izvor: B92, 24.Dec.2010, 09:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

'Pretučeni' beloruski opozicionari

London -- SAD i EU najavili preispitivanje odnosa s Belorusijom nakon hapšenja i premlaćivanja lidera opozicije koji su protestovali posle predsedničkih izbora.

Naime, predstavnici opozicije smatraju da je na izborima za predsednika Beolorusije bilo malverzacija.

Prema zvaničnim rezultatima glasanja održanog u nedelju >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ubedljivu pobedu (80% glasova) odneo je dosadašnji predsednik Aleksandar Lukašenko, kome su građani dali četvrti uzastopni mandat na čelu zemlje.

Ubrzo po zatvaranju glasačkih mesta u glavnom gradu Minsku se okupilo oko 10 hiljada prostalica opozicje koje su protestovale tvrdeći da izvršena izborna kradja.

Policija je razbila protest i uhapsila nekoliko stotina demonstranata uključujući i nekoliko opoizicionih predsednikih kandidata, koji su prema izjavama advokata i članova njihovih porodica pretučeni.

Petorica opozicionih predsedničkih kandidata i još 14 funkcionera opozicionih stranaka i dalje su u pritvoru.

Oni bi prema najavama iz policije mogli da budu optuženi za krivično delo organizovanja masovnih nemira, za koje je predviđena kazna do 15 godina zatvora.

SAD i EU kritikuju, Rusi odobravaju

Jedan od uhapšenih opozicionih predsedničkih kandidata je bivši zamenik beloruskog ministra inostranih poslova Andrej Sanikov; njegov advokat kaže da je on žestoko pretučen, da mu je jedna noga toliko povredjena da nije u stanju da se kreće, i da mu još nije ukazana nikakva lekarska pomoć.

Američki državni sekretar Hilari Klinton i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton potpisale su zajednički saopštenje u kojem nagoveštavaju korake protiv beloruskog predsednika Lukašenka.

"Izbori u Belorusiji i ono što se dešava posle njih predstavljaju žalostan korak unazad u razvoju demokratije i u poštovanju ljudskih prava. Gradjani Belorusije zaslužuju bolje", navode Klinton i Ešton u saopštenju i dodaju da će takav razvoj situacije uticati na odnose Amerike i EU prema Belorusiji.

Poljski ministar inostranih poslova Radoslav Sikorski izjavio je da je iz pouzdanih izvora dobio informaciju da je prema stvarnim rezultatima izbora Lukašenko u nedelju osvojio manje od 50 odsto glasova, i da je možda upravo zbog toga brutalno ugušio opozicioni protest.

Na drugoj strani, ruski ambasador u Minsku, Aleksandar Surikov, podržao je najavu zvaničnika da će krivično goniti opozicione funkcionere, rekavši da je opozicija uličnim protestom "pre svega htela da ubedi Zapad da ne prizna rezultate izbora u Belorusiji".

Dešavanja u poslednjih nekoliko dana donekle predstavljaju iznenadjenje jer se poslednjih meseci činilo da su odnosi izmedju Lukašenka i Moskve zahladneli.

Priličan broj posmatrača je verovao da će beloruski lider organizovati koliko-toliko poštene izbore kako bi mogao da se nada boljim odnosima sa Evropskom unijom i ekonomskoj pomoći iz Evrope.

Čini se da su nesporazumi izmedju Moskev i Minska na kraju ipak prevazidjeni -- svega nekoliko dana pred izbore Rusija je ukinula taksu na izvoz nafte u Belorusiju, čime će vlada u Minsku u narednoj godini uštedeti više od 3 miliarde evra.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.