Portaš: Portugal želi Srbiju u EU

Izvor: Blic, 15.Jan.2012, 22:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Portaš: Portugal želi Srbiju u EU

Portugal snažno podržava evrointegracije Srbije a Evropska unija bi napravila grešku ako ne bi uzela u obzir ono što je Srbija učinila u reformama na evropskom putu, izjavio je večeras u Beogradu ministar spoljnih poslova Portugala Paulo Portaš.

"Neke zemlje imaju svoje sumnje, mi nemamo. Da zavisi samo od nas, zaključci Evropske komisije u decembru bi već rešili ovo pitanje (statusa kandidata Srbije)", rekao je Portaš i dodao da Portugal podržava >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << kandidaturu Srbije za predsedavanje OEBS-om 2014. i 2015.

Na konfereciji za novinare sa srpskim kolegom Vukom Jeremićem Portaš je rekao da treba nastaviti dijalog Beograda i Prištine i da Portugal računa da će Beograd održavati stabilnost na terenu i da neće podržavati inicijative za podizanje barikada na severu Kosova.

Jeremić je rekao da do sada nije bilo konsenzusa među članicama Unije oko evrointegracija Srbije i podvukao da Vlada Srbije neće odustati od svoje strateške orijentacije - "nastavka reformi, koje zemlju treba da dovedu u liniju sa evropskim standardima".

Dvostruko oporezivanje

Šefovi diplomatije Srbije i Portugala razgovarali su i o ekonomskim pitanjima i saglasili se da treba završiti razgovore o ukidanju dvostrukog oporezivanja između dve zemlje.

"Odlučili smo da ubrzamo pregovore o sporazumu o ukidanju dvostrukog oporezivanja. Veoma je dobro za srpske biznismene da ne plaćaju dva puta porez na istu investiciju i veoma je dobro za portugalske biznismene da ne plaćau dva puta porez na istu investiciju", rekao je Portaš.

"Nema EU bez Balkana i nema Balkana bez Srbije. Portugal je prijatelj Srbije i želi da je vidi u EU. Bila bi greška ako EU ne razume sve dobre razloge da joj da status kandidata. Status kandidata Srbije je utoliko važniji sada kada je Hrvatska članica EU. Aktuelna srpska vlada je sama pokazala da je najreformističkija i najevropskija i to se mora uzeti u obzir", rekao je Portaš.

On je pozdravio napore u dijalogu Beograda i Prištine i ostvareni napredak.

"Računamo da će srpske vlasti pomoći garantovanuju stabilnosti na terenu. Portugal je deo Kfora i naše vojno prisustvo je doprinelo ublažavanjun napetosti. Računamo da Beograd neće podržavati nastavak barikada ili još manje mudre inicijative", rekao je Portaš.

Jeremić je rekao da za nastavak reformi u Srbiji nije "odlučujući parametar" kada će uslediti sledeći formalni korak u evrointegracijama Srbije, ali da spoljne okolnosti neće uticati na posvećenost vlade Srbije u reformama i evrointegracijama.

"Do sada nije postojao konsenzus o konkretnim integracionom koracima Srbije i ne znamo kada će biti moguće postići konsenzus u budućnosti, ali je ohrabrujuće da postoji veliki broj zemalja u okviru Evrope koje snažno podržavaju evropsku perspektivu Zapadnog Balkana, a Portugal se definitivno ubraja među te zemlje", rekao je on.

Jeremić je rekao da je "od suštinske važnosti" da se dve zemlje ekonomski približe. On je ocenio i da su odnosi Srbije i Portugala dobri i da ih karakterišu uzajamno poštovanje i razumevanje.

"Ne slažemo se u svim pitanjima, ali oko velike većine stvari, kada je reč o međunarodnim odnosima Srbija i Portugal dele mišljenje", dodao je Jeremić.

Portaš će sutra biti počasni gost i govornik na ambasadorskoj konferenciji u Beogradu.

Povezane vesti: Petrović: Nikolić ne može da uvede Srbiju u EU Kacin: Referendum ne bi trebalo da utiče na kandidaturu Nikad bliže, ali i nikad dalje od EU Roan: Srbija bez normalizacije odnosa s Kosovom ne može u EU Jeremić: Srbija mora da razume tektonska pomeranja u svetu
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Portugal nezadovoljan rejtingom koji je odredio "S&P"

Izvor: Blic, 15.Jan.2012

Ministar inostranih poslova Portugala Paulo Portaš izrazio je večeras u Beogradu nezadovoljstvo zbog toga što je agencija za određivanje kreditnog rejtinga "Standard i purs" (S&P) snizila kreditni rejting Portugaliji...Na pitanje novinara, posle razgovora sa šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem,...

Nastavak na Blic...

Vestervele: Vreme da Evropa napravi bonitetsku agenciju

Izvor: Blic, 16.Jan.2012, 01:30

Nemački ministar spoljnih poslova Gido Vestervele izjavio je juče u Grčkoj da je vreme da Evropa napravi nezavisnu agenciju za procenu kreditnih rejtinga i smiri tržišta poljuljana stalnim spekulacijma...Vestervele je novinarima u Atini rekao da je važno da se sporazumima u evrozoni pruži šansa...

Nastavak na Blic...

Portugal nezadovoljan rejtingom koji je odredio “S&P”

Izvor: Capital.ba, 16.Jan.2012

BEOGRAD, Ministar inostranih poslova Portugala Paulo Portaš izrazio je sinoć u Beogradu nezadovoljstvo zbog toga što je agencija za određivanje kreditnog rejtinga 'Standard i purs' (S&P) snizila kreditni rejting Portugalu. ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.