Pomoć EU Ukrajini biće 15 mlrd $

Izvor: B92, 07.Mar.2014, 20:32   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pomoć EU Ukrajini biće 15 mlrd $

Kijev -- Ukupna suma makro-finansijske pomoći Ukrajini dostići će 15 milijardi dolara, tvrdi ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk.

On je na današnjoj konferenciji za novinare precizirao da je dogovor o pomoći postignut u četvrtak na pregovorima sa Savetom Evropske unije u Briselu.

Prema rečima Jacenjuka, u najskorije vreme Ukrajina će dobiti makro-finansijsku pomoć od dve milijarde evra, koja će omogućiti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << da se u zemlji sprovedu reforme i da se stabilizuje ekonomska situacija.

Ukrajinski premijer je dodao da će posebna tačka paketa finansijske pomoći biti "značajne investicije u ukrajinsku privredu".

Agencija Interfaks podseća da je Jacenjuk u sredu bio u radnoj poseti Briselu, gde je na poziv Saveta Evrope učestvovao na vanrednom samitu šefova država i vlada EU. U obraćanju u Evropskom parlamentu u četvrtak, Jacenjuk je pozvao Rusiju da počne pregovore o mirnom rešavanju situacije u Ukrajini.

Najavljeni referendum na Krimu o promeni statusa te autonomne oblasti on je nazvao nelegitimnim, a sam Krim neodvojivim delom Ukrajine.

Planove o finansijskoj pomoći Ukrajini najavile su i SAD. Prema agenciji Blumberg, zemlje "grupe sedam" planiraju da u Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) preuzmu vodeću ulogu u rešavanju finansijskih problema Ukrajine i tim povodom vlasti SAD nameravaju da povećaju sredstva koja izdvajaju u Fond.

U utorak se Jacenjuk susreo sa državnim sekretarom SAD Džonom Kerijem posle čega je izjavio da je već započeo proces pripreme za pružanje finansijske pomoći SAD. Dodao je da će detalji biti objavljeni kada budu stavljeni potpisi pod realni obim ekonomske pomoći, koju će SAD dodeliti Ukrajini.

Narednog dana Keri je najavio spremnost Vašingtona da Ukrajini odobri kredit od jedne milijarde dolara. Prema njegovim rečima, predsednik SAD Barak Obama dao je instrukcije da se "pronađe način da se obezbedi direktna ekonomska pomoć Ukrajini".

Tada je ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova demantovalo glasine o pregovorima između Kijeva i Vašingtona o razmeštanju sistema protivraketne odbrane na teritoriji Ukrajine.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Jacenjuk: Pomoć EU Ukrajini dostići će 15 milijardi dolara

Izvor: Capital.ba, 07.Mar.2014

KIJEV, Ukupna suma makro-finansijske pomoći Ukrajini dostići će 15 milijardi dolara, tvrdi ukrajinski premijer Arsenij Jacenjuk. On je na današnjoj konferenciji za novinare precizirao da je dogovor o pomoći postignut ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.