Polovina anketiranih u Srbiji za ulazak u EU

Izvor: Blic, 02.Avg.2013, 16:44   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Polovina anketiranih u Srbiji za ulazak u EU

Beograd - Polovina anketiranih građana Srbije, ukoliko bi sutra bio referendum o ulasku u Evropsku uniju, glasala bi za, a 24 odsto protiv, objavljeno je danas.

Anketa koju je Kancelarija Vlade Srbije za evropske integracije sprovela početkom jula, ukazuje da je podrška građana pristupanju Srbije EU za devet procentnih poena veća nego decembra 2012. i da je sedam procentnih poena manje onih koji su protiv pristupanja Srbije EU.

Od 2002, od kada Kancelarija >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << radi istraživanje, podrška ulasku Srbije u EU uglavnom je bila iznad 60 odsto. Najveća je bila decembra 2003, kada je za ulazak bilo 72 odsto anketiranih građana, a najmanja decembra 2012, kada je za pristupanje EU bio 41 odsto ispitanika.

Kancelarija rast podrške objašnjava time što anketirani građani počinju da vide pomake u rešavanju svakodnevnih pitanja i jer EU ocenjuje reforme u Srbiji kao uspešne. Za 42 odsto ispitanika članstvo u EU bi bilo dobro, 25 odsto smatra da je to loše, a 32 odsto misli da to nije ni dobro ni loše, pokazalo je istraživanje "Evropska orijentacija građana Srbije - trendovi".

I dalje veliki broj anketiranih gradjana - 68 odsto, smatra da bi reforme neophodne za ulazak Srbije u EU ionako trebalo sprovesti, ne kao uslov za prijem.

Najviše anketiranih gradjana - 41 odsto, borbu protiv korupcije svrstava među najznačajnije reforme, s najviše uticaja na njihov život.

Najveća grupa sipitanika - 40 odsto, i dalje problem Kosova vidi kao glavnu prepreku pristupanju Srbije EU.

Bolji život i nova radna mesta od pristupanja Srbije EU očekuje 38 odsto anketiranih, a 33 odsto se nada pristupu evropskim fondovima. Više administrativnih obaveza, veće cene i porez očkuje 21 odsto ispitanih građana - pet procentnih poena više nego u prethodnom istraživanju decembra 2012.

Kao glavne faktore koji otežavaju ulazak Srbije u EU, anketirani građani su naveli "politiku stalnog uslovljavanja" EU (37 odsto), mentalitet društva u Srbiji i nespremnost na promene (12 odsto) i nesposobnost domaćeg rukovodstva (11 odsto).

Istraživanje je pokazalo da anketirani građani više znaju o fondovima EU, te 41 odsto vidi EU kao najvećeg donatora Srbije od 2000. godine što odgovara stvarnom stanju.

Prvo ovogodišnje istraživanje pokazalo je i da je gotovo podjednak procenat ispitanih gradjana Srbije koji veruju u budućnost EU i onih koji izražavaju sumnju u njen opstanak.

Za najveću grupu anektiranih (41 odsto) EU i dalje predstavlja put ka boljoj budućnosti mladih, mogućnost za slobodnije kretanje unutar granica EU (41 odsto), kao i više mogućnosti za zapošljavanje (38 odsto).

Anketa je sprovedena po standardu Evrobarometra među 1.050 ispitanika starijih od 18 godina.

Najčitanije SADA:
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.