Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu: Mleko možemo piti, nema razloga za paniku

Izvor: Blic, 21.Feb.2013, 17:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Poljoprivredni fakultet u Novom Sadu: Mleko možemo piti, nema razloga za paniku

Nema razloga za paniku i mleko je bezbedno za upotrebu u uobičajenim količinama, poručili su danas stručnjaci Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

"Kod nas je, kao u Evropskoj uniji, dozvoljeno prisustvo aflatoksina 0,05 mikrograma po kilogramu, dok je u svim ostalim zemljama ta granica 0,5 mikrograma. Po našim rezultatima na osnovu analize hraniva, sadržaj aflatoksina u litru sirovog mleka je 0,024 do 0,49", kazao je novinarima profesor Dragan Glamočić.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
Koristiti sredstva za vezivanje aflatoksina

Rekao je da država ima valjane supstance (adsorbente) koji se koriste da vežu deo viška aflatoksina i koji ekonomski nisu veliko opterećnje za proizvođača. Njihovom upotrebom nivo tog mikotoksina može se svesti u dozvoljene granice.

"Adsorbenti mikotoksina već nakon tri ili četiri dana smanjuju nivo aflatoksina, a koštaju od tri do 16 dinara dnevno po grlu, što nije veliki trošak", smatra Glamočić.

Po njegovoj oceni, problem je u tome što se u Srbiji razlikuju propisi o dozvoljenom prisustvu aflatoksina u mleku, i u stočnoj hrani.

"Propise koji su dozvoljavali prisustvo 0,5 mikrograma u litru mleka pooštreni su pre godinu i po, dok propisi o kukuruzu i hranivima nisu menjani, i dozvoljavaju visok sadržaj aflatoksina. Ako ta hraniva koja su zakonski ispravna, dajemo životinjama, dobijamo povećanu koncentraciju tog mikotoksina i u mleku", objasnio je Glamočić.

On je potvrdio da ima hraniva u kojem je koncentracija aflatoskina veća od dozvoljene, ali je to posao tržišne kontrole.

"Ako uklonimo ta hraniva, automatski ćemo rešiti problem u mleku", kazao je Glamočić.

Poručio je Ministarstvu poljoprivrede da razmisli o podizanju gornje granice dopuštenog prisustva aflatoksina u kukuruzu, "kako bismo se uskladili s ostatkom sveta", pošto je Srbija veliki proizvodjač kukuruza.

"Bolje je suočiti se s nečim i prizanti, nego uništiti poljoprivredu i primarne proizvođače. Potrošači nisu ugroženi. Ne može niko da kaže da ljudi u Americi obolevaju više nego mi od kancera i drugih bolesti, a tamo su dozvoljene koncentracije mnogo veće od naših", kazao je Glamočić.

Ocenio je da je sada navažnija kontrola na farmama i na ulazu sirovine u mlekare.

Povezane vesti: Zbog aflatoksina počela i kontrola kukuruza u robnim rezervama
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Glamočić: Aflatoksin u dozvoljenim granicama

Izvor: Capital.ba, 21.Feb.2013

NOVI SAD, Direktor Departmana za stočarstvo novosadskog Poljoprivrednog fakulteta Dragan Glamočić tvrdi da je količina kancerogenog otrova aflatoksina u mlijeku u dozvoljenim granicama, kao i da nema razloga za paniku, ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.