Od ponoći se zatvara balkanska ruta, Srbija će primenjivati recipročne mere

Izvor: Radio 021, 08.Mar.2016, 20:48   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Od ponoći se zatvara "balkanska ruta", Srbija će primenjivati recipročne mere

MUP Srbije saopštio je večeras da će Srbija, posle odluke Slovenije o zatvaranju "balkanske rute", sve mere o migrantima usaglašavati sa Evropskom unijom i recipročno ih primenjivati na svojim južnim i istočnim granicama.

Kako se navodi u saopštenju, Hrvatska je obavestila MUP Srbije da Slovenija od ponoći počinje da primenjuje novi režim ulaska u Šengensku zonu, kao i da neće primati migrante, bez validnih viza i pasoša. "Time se praktično zatvara "balkanska >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << ruta“", navodi se u saopštenju MUP-a.

"Imajući u vidu novi režim koji je primenila članica Evropske unije, Srbija ne može dozvoliti da postane sabirni centar za izbeglice tako da će sve mere usaglašavati sa Evropskom unijom i recipročno ih primenjivati na svojim južnim i istočnim granicama, prema Makedoniji i Bugarskoj", saopštio je MUP Srbije.

Cerar: Nema više balkanske migrantske rute

Balkanske migrantske rute više nema, a Slovenija će ubuduće u zemlju puštati samo one koje imaju odgovarajuća dokumenta za ulazak u šengensko područje, izjavio je nakon završetka samita EU o migrantskoj krizi slovenački premijer Miro Cerar. "Samit je uputio vrlo jasnu poruku svima onima koji krijumčare izbeglicama i ilegalnim migrantima da balkanska ruta više ne postoji", rekao je Cerar.

U zaključcima skupa navedeno je da se "nezakoniti tokovi migranata završavaju", dok je predlog zaključka da je "balkanska ruta od sada zatvorena", za koji se zauzimala i Slovenija, izostavljen, no Cerar je kazao da je smisao zaključka s kojim su se na kraju svi složili - zapravo isti. "Istina, zaključak je ponešto preformulišan, ali je smisao još uvek isti, balkanske rute za ilegalne migracije više nema", kazao je slovenački premijer.

Lideri EU i Turske postigli su na samitu u Briselu načelni zajednički dogovor o zatvaranju nelegalnih tokova migranata zapadnobalkanskom rutom koji bi trebalo da bude potvrđen na samitu EU 17. marta. Kako se navodi u zajedničkoj izjavi sa samita, kako bi to bilo održivo, potrebno je "biti uz Grčku i učiniti sve što je u našoj moći kako bi se pomoglo pri upravljanju situacijom".

Potrebno je, kako se navodi, "hitno i efikasno reagovati na vrlo tešku humanitarnu situaciju na terenu koja se razvija velikom brzinom". "Treba pružiti pomoć Grčkoj pri upravljanju spoljnim granicama EU, u osiguravanju opsežnog i ubrzanog vraćanja svih nezakonitih migranata kojima nije potrebna međunarodna zaštita u Tursku", navodi se u tekstu.

U Grčkoj više od 34.000 izbeglica

U Grčkoj se trenutno nalazi više od 34.000 izbeglica, saopštila je grčka agencija za koordinaciju upravljanja krizom.

Grčka vlada je danas saopštila da ne planira da iz izbegličkog kampa na granici sa Makedonijom prisilno iseli migrante, ali je navela da će na njih izvršiti pritisak da koriste novoizgrađena skloništa u blizini.

Autor: Tanjug, Beta / foto: AP

Nastavak na Radio 021...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.