Izvor: Studio B, 09.Maj.2014, 16:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obeležen Dan pobede u regionu

Nizom manifestacija u državama regiona danas je obeležen 9. maj Dan Evrope i Dan pobede nad fašizmom, a u Ljubljani je obeležena i 10 godina od ulaska u EU.

Slovenački predsednik Borut Pahor rekao je tim povodom u parlamentu da je odluka Slovenije o samostalnosti bila povezana sa evropskom idejom.

„Nismo se osamostalili, jer smo zeleli da budemo izolovani nego smo hteli da budemo povezani sa Evropom", rekao je Pahor povodom dana Evrope. Pahor je rekao i >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << da se lično zauzima za to da Slovenija i dalje učestvuje u najužem krugu država EU koje su za veće povezivanje i integraciju.

Pahor je, međuitm, primetio da danas među Slovencima nema onakvog oduševljenja EU-om kakvo je vladalo pre deset godina. "No, moramo se pitati koliko smo sami odgovorni da visoka očekivanja koja smo imali nisu postignuta, a istina je i to da smo danas mnogo više nego onda svesni naše vlastite odgovornosti za zajedničku budućnost", rekao je on.

Dan Evrope i pobede nad fašizmom u Hrvatskoj obeležen je u znaku predstojećih evroparlamentarnih izbora, pa je potpredsednica vlade i ministarka spoljnih poslova i evropskih integracija Vesna Pusić iskoristila tu priliku da pozove građane da u što većem broju izađu na birališta 25. maja.

„Nije istina da mala zemlja ne može imati uticaja. Mala zemlja samo mora biti dobro pripremljena, mora razumeti što su naši interesi i mora biti pametna i artikulisana u predstavljanju tih interesa i zato je neobično važno da svi izađemo na izbore za Evropski parlament 25. maja", rekla je Pusić na centralnoj proslavi Dana Evrope u Zagrebu.

Okupljenima na proslavi Dana Evrope, održanoj na trgu ispred Kuće Evrope u Zagrebu u organizaciji Kancelarije za informisanje Evropskog parlamenta i Predstavništva Evropske komisije, obratila se i ambasadorka Grčke, zemlje predsedateljice Evropskom unijom, Eleni Gerokostopoulou i voditelj Predstavništva Evropske komisije u Zagrebu Branko Baričević, koji je uručio nagrade pobednicima fototakmičenja "Lov na najbolji EU trenutak".

Povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom, godišnjice oslobođenja Zagreba i Trećeg zasedanja ZAVNOH-a predednik Republike Ivo Josipović i predstavnici Vlade hrvatske položili su vence i odali počast na groblju Mirogoj.

Josipović je tom prilikom izjavio da želi da oda počast svima onima koji su pridoneli da 9. maj zaista bude Dan pobede nad fašizmom i nacizmom, najvećim strahotama s kojima se čovečanstvo suočilo, javila je agencija Hina.

Govoreći o Danu Evrope, hrvatski predsednik je rekao da je to veliki dan za čovečanstvo, pobeđeno je zlo, otvorena je nova stranica u razvoju čovečanstva i nadam se da će evropski duh i duh pobede i dalje biti živ među nama i da ćemo, kako je rekao, našu Evropu i Hrvatsku graditi na slobodarskim i idejama antifašizma.

BiH je danas na različite načine obeležila Dan Evrope, a iz Centra civilnih inicijativa (ČI) su saopštili da je Dan Evrope tu, ali sama Evropa nikako da dođe i čini se sve udaljenijom.

"Zastoj BiH na evropskom putu nedopustivo predugo traje, zemlje regiona, koje su pre nekoliko godina bile iza nas u procesu pridruživanja EUi, uveliko su nas već prestigle", navodi se u saopštenju.

Iz ČI poručili su da je "Srbija, koja je čak do juče u parlamentu imala i one političke snage koje ne misle da je evropski put dobro rešenje, davno odmakla ispred BiH".

U ovoj organizaciji smatraju da građani više ne mogu biti taoci političkih prepucavanja, nego se moraju na demokratski način uključiti i iznti svoje zahteve predstavnicima vlasti koje su izabrali, da bez izgovora, i sada, bezuslovno rade na ubrzanju integracija BiH u EU.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je srpski narod dao veliki doprinos u borbi protiv fašizma i onome što Evropa danas slavi, a da Srpska kao izraz slobodarskih težnji nastavlja slobodarsku tradiciju svog naroda.

"Važno je da danas gradimo Republiku Srpsku, da ona bude dobro mesto za život svih, bez obzira na naciju i veru i da nam je Republika Srpska bezbedna i mirna", rekao je Dodik u Banjaluci na obeležvanju Dana pobede nad fašizmom.

On je naglasio da je nepravda što su Srbi, koji su dali najveći doprinos u narodnooslobodilačkim ratovima, zbog iluzije zvane Jugoslavija danas na neki način kažnjeni tako što su rasuti u više država.

I u velikom broju gradova i naselja širom Makedonije nizom manifestacija obeležen je 9. maj, Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope.

"Makedonija slavi i poštuje Dan pobede nad fašizmomi Dan Evrope jer od njih potiču vrednosti u koje veruju građani i na kojima je izgrađena Republika Makedonija, a to su sloboda, napredak i humanost. Ovom proslavom Makednija daje svoj doprinos globalnoj proslavi vrednosti koje su donele ogroman civilizaijski napredak", rekao je portparol vlade Aleksandar Đorđev.

Predsednik republike Đorđe Ivanov posetio je skopsku kasarnu Ilinden u kojoj je organizovan svečani defile pripadnika makedonske vojske i izložba borbenih sredstava i sistema i materijalno-tehničkih sredstava koje poseduje makedonska armija.

 
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Studio B...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.