Ništa ispod izvršnih ovlašćenja

Izvor: B92, 10.Mar.2013, 22:34   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ništa ispod izvršnih ovlašćenja"

Beograd -- Premijer Dačić izjavio pred sutrašnji sastanak državnog vrha u Briselu da neće biti prihvaćeno ništa ispod Zajednice srpskih opština sa izvršnim ovlašćenjima.

Šta zvanični Brisel zaista traži od Srbije i da li je za Evropsku uniju prihvatljiv predlog Beograda da se na Kosovu i Metohiji formira Zajednica srpskih opština sa izvršnim i zakonodavnim ovlašćenjima, moglo bi da bude jasno već u ponedeljak.

Tri najjače političke figure u Srbiji >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << - predsednik države Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić razgovaraće po podne u administrativnom sedištu evropske zajednice sa visokom predstavnicom EU Ketrin Ešton, koja je i inicirala susret.

Na stolu će biti - nastavak pregovora sa Prištinom i šanse Srbije da u junu dobije datum za početak pristupnih pregovora sa EU.

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić najavio je, za „Novosti“, da bi posle razgovora u ponedeljak moglo da bude jasnije - da li je moguće da se pronađe rešenje za srpsku zajednicu na Kosovu i Metohiji:

"Ne možemo da prihvatimo ništa što ne obezbeđuje funkcionisanje i opstanak Srba i srpske zajednice na KiM. Priština odbacuje naš predlog za Zajednicu srpskih opština, ali ni mi nećemo prihvatiti ništa ispod toga. Ne pristajemo da srpska zajednica isključivo dobije pravo da organizuje folklorne priredbe i da izdaje biltene. Insistiramo na izvršnim ovlašćenjima i to ćemo potpuno jasno reći i zvaničnicima Brisela".

Dačić uverava i da Srbija neće zarad dobijanja datuma da odustane od svoje politike i kompromisnog rešenja koje nudi:

"Došao je taj trenutak da sa evropskim partnerima otvoreno i iskreno razgovaramo i o nastavku naših daljih evropskih integracija. Svima mora da bude potpuno jasno da Srbija neće promeniti stavove kako bi na leto dobila datum za početak pregovora o članstvu u EU. To nikako ne znači da odustajemo od evropskog puta Srbije. Srbija je datum apsolutno zaslužila."

Ratko Marković vođa državne delegacije na pregovorima sa Albancima u Rambujeu 1999, ocenjuje, za „Novosti“, da se „istorija ponavlja“:

“I ovo je neka vrsta novog Rambujea. Kad naša delegacija 1999. godine nije prihvatala privremeni plan posle koga bi Albanci imali pravo da u roku od tri godine izglasaju secesiju, međunarodna zajednica je u Rambuje pozvala i predsednika države Milana Milutinovića. Sada, isto tako, zovu predsednika republike i prvog potpredsednika Vlade. Cilj je da njih „slome“ da prihvate faktičku nezavisnost Kosova i gotovo nikakvu autonomiju za Srbe. U Rambujeu su nam pretili bombardovanjem, koje je i usledilo, a sada nas ucenjuju datumom.”

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin kaže, za „Novosti“, da i sam sastav delegacije Srbije koja putuje u Brisel „pokazuje ozbiljnost zemlje da pronađe najbolje rešenje za južnu srpsku pokrajinu“:

"Ukoliko EU želi miran region, treba da sasluša šta Srbija ima da kaže. Poslali smo najvišu delegaciju u istoriji EU da razgovara samo o jednom pitanju i to govori koliko smo mi spremni za razgovore i da na njima nađemo najbolje moguće rešenje. Srbija ne može protiv svog ustava, zakona i građana. Ne možemo da damo ono što nije naše. Kosmet, Ustav i građani Srbije nisu naše ili nečije vlasništvo, već smo to svi mi."

On je naglasio da se nada da će međunarodna zajednica razumeti da će region biti miran samo i jedino ako Srbija i Srbi na Kosovu i Metohiji prihvate rešenje koje im se nudi.

Vulin kaže i da bi Srbija, "da nije Srbija“, odavno bila članica EU, s obzirom na to koliko toga je učinila:

"Sve što je EU tražila od drugih zemalja mi smo odavno ispunili i to ne zbog EU, već zbog nas. Mnoge članice EU su u lošijoj ekonomskoj i političkoj poziciji od Srbije i manje su stabilne. Ali, pošto smo Srbija, za nas važe druga pravila i samo je pitanje dokle ćemo ih trpeti", ocenio je Vulin.

Iz obaveštenih izvora u Briselu „Novosti“ saznaju da je Ketrin Ešton vreme u sledećem periodu do donošenja izveštaja EK o napretku Srbije sredinom aprila, prioritetno stavila na raspolaganje dijalogu Beograda i Prištine, u iščekivanju konačnog rešenja za najvažniju temu koja se odnosi na buduća ovlašćenja srpske zajednice na Kosovu. Sve druge sastanke, navodno, Eštonova je potisnula u drugi plan.

"Sastanak sa srpskom trojkom se održava u kontekstu konsultacija oko napretka u dijalogu", diplomatski je u nedelju, za „Novosti“, izjavila portparol Eštonove Maja Kocijančič.

Predsednik Odbora Skupštine za KiM Milovan Drecun očekuje da će Ketrin Ešton pokušati da izvrši dodatni pritisak na delegaciju Srbije da prihvati kompromis u dijalogu sa Prištinom, a koji nije prihvatljiv za Srbe u pokrajini. “Ne možemo ići ispod onoga što je definisano skupštinskom rezolucijom i platformom koju je usvojila Vlada Srbije. To ne bi bilo zakonito, niti prihvatljivo za srpski narod na Kosovu i Metohiji”, rekao je Drecun. “Mislim da bi posle ovog sastanka, Eštonova i administracija EU trebalo da se posvete snažnom pritisku na Prištinu da prihvati kompromis, jer je očigledno zapelo kod Prištine.”

Ona nas je obavestila da će susret Eštonove s Nikolićem, Dačićem i Vučićem biti održan posle obaveza visoke predstavnice na savetu ministara EU za spoljne poslove.

Biće to prilika da se vodeći tim iz Beograda prethodno sretne i sa šefovima diplomatija evropskih zemalja, pokušavajući da ih ubedi da ZSO dobije izvršnu vlast.

U sedištu EU ne žele da ulaze u detalje i suštinske razloge zašto su baš pozvali svu trojicu najznačajnijih političkih ličnosti Srbije da dođu istovremeno u kancelariju kod visoke predstavnice.

Eštonova će u četvrtak, 14. marta, posetiti Prištinu, gde će razgovarati sa premijerom Hašimom Tačijem i liderima kosovskih političkih partija.

Za Ognjena Pribićevića, bivšeg ambasadora u Berlinu, sastanak bi mogao da bude prelomni momenat: “Eštonova je pozvala srpski „trojac“ kako bi mu prenela poruku o dijalogu, a potom čula i stav svakog pojedinačno. Naši lideri su u poslednje vreme davali različite izjave, koje su odslikavale šumove u vezama među njima, pa je neophodno da se čuje jedinstvena poruka.”

Predrag Simić, bivši ambasador Srbije u Parizu, smatra da će SAD imati dominantnu reč i u narednim pregovorima za Kosovo:

“Srbija je odlučila da u najjačem sastavu otputuje u Brisel i da iznese argumente da je datum zaslužen. Ali, tvrd stav Prištine o formiranju srpske zajednice na Kosovu, i poruke iz Amerike da se odbacuje stvaranje „nove RS“, upućuju na to da će Vašington i u narednim odlukama imati odlučujuću reč. Tako je bilo od Karingtonovog, preko Vens-Ovenovog plana, pa do Dejtona i Rambujea. Ne bih hteo da prejudiciram šta će se desiti, ali nam ostaje da budemo optimisti jer je Srbija pokazala spremnost na dijalog.”
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

DAČIĆ PRED SASTANAK U BRISELU: Nećemo prihvatiti ništa ispod izvršnih ovlašćenja

Izvor: S media, 10.Mar.2013

Šta zvanični Brisel zaista traži od Srbije i da li je za Evropsku uniju prihvatljiv predlog Beograda da se na Kosovu i Metohiji formira Zajednica srpskih opština sa izvršnim i zakonodavnim ovlašćenjima, moglo bi da bude jasno već u ponedeljak...Tri najjače političke figure u Srbiji - predsednik...

Nastavak na S media...

"Ništa ispod izvršnih ovlašćenja"

Izvor: B92, 11.Mar.2013, 09:01

Beograd -- Premijer Ivica Dačić izjavio je uoči sastanka državnog vrha u Briselu da neće biti prihvaćeno ništa ispod Zajednice srpskih opština sa izvršnim ovlašćenjima...Šta zvanični Brisel zaista traži od Srbije i da li je za Evropsku uniju prihvatljiv predlog Beograda da se na Kosovu...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.