
Izvor: SrbijaDanas.com, 11.Avg.2020, 21:04
"NASILJE MORA DA PRESTANE, OSLOBODITE SVE UHAPŠENE" Evropska unija uputila oštre kritike vlastima u Belorusiji
Nemiri u Belorusiji traju od 9. avgusta.
Pozivamo beloruske vlasti da odmah i bezuslovno puste na slobodu sve pritvorene, navedeno je u saopštenju Saveta Evropske unije povodom demonstracija u Belorusiji.
Nemiri u Belorusiji traju od 9. avgusta, kada je aktuelni predsednik Aleksandar Lukašenko, kojeg zapadni mediji nazivaju "poslednjim evropskim diktatorom", uzeo šesti predsednički mandat sa osvojenih >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << 80,08 glasova birača.
- Evropska unija pomno prati dešavanja koja su dovela do predsedničkih izbora održanih 9. avgusta u Belorusiji. Tokom izborne kampanje, narod Belorusije pokazao je želju za demokratskim promenama. Međutim, izbori nisu bili ni slobodni, ni pošteni - upozoravaju iz Saveta EU i dodaju:
- Državne vlasti sprovele su neprihvatljivo nasilje, prouzrokujući bar jednu smrt i mnogo povređenih. Hiljade ljudi je privedeno i pooštrena je sloboda okupljanja, govora i medija. Takođe, verodostojni izveštaji domaćih posmatrača pokazuju da izborni proces nije ispunio međunarodne standarde koji se očekuju od države koja učestvuje u OSCE-u. Narod Belorusije zaslužuje bolje - poručuju iz Saveta.
Od oslobađanja političkih zatvorenika 2015. godine odnos između EU i Belorusije se poboljšao. Ali, kako je istaknuto u saopštenju Saveta EU, bez napretka u pogledu ljudskih prava i vladavine zakona, odnos između EU i Belorusije može se samo pogoršati.
- U skladu s tim, mi ćemo procenjivati postupke beloruskih vlasti da se bave trenutnom situacijom i sprovesti dubinski pregled odnosa EU sa Belorusijom. To, između ostalog, može uključivati preduzimanje mera protiv odgovornih za nasilje, neopravdano hapšenje i falsifikovanje izbornih rezultata. Pozivamo belorusko političko vođstvo da pokrene istinski i inkluzivni dijalog sa širom javnošću kako bi se izbeglo dalje nasilje. EU će i dalje podržavati demokratsku, nezavisnu, suverenu, prosperitetnu i stabilnu Belorusiju - zaključuje se u saopštenju Saveta EU.
Da podsetimo, nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas zatražio je danas od Belorusije da hitno oslobodi uhapšene demonstrante i novinare koji su, kako je rekao, mirno protestvovali koristeći "svoja demokratska prava".
Diplomatski izvor rekao je agenciji Tass da će u Briselu 27. i 28. avgusta biti održan neformalan sastanak ministara spoljnih poslova EU i da će se tada razgovarati i o odgovoru EU na dešavanja u Belorusiji nakon predsedničkih izbora.
Nastavak na SrbijaDanas.com...
Moskva s oprezom prati dešavanja u Belorusiji
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 12.Avg.2020, 07:47
Dok beloruski autoritarni predsednik tvrdi da je osvojio više od 80 odsto glasova na izborima, a policija nasilno suzbija proteste, Moskva je relativno suzdržana po pitanju izbora i budućih odnosa sa zapadnim susedom.