Morska deonica Južnog toka u novembru

Izvor: Studio B, 26.Sep.2014, 10:50   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Morska deonica Južnog toka u novembru

Polaganje cevi po dnu Crnog mora za gasovod Južni tok počeće u novembru, najavili su danas predstavnici Vinteršala, nemačkog akcionara u projektu gasovoda Južni tok.

U Bugarskoj je već spremno 90.000 cevi, koje čekaju da budu zavarene, samo još treba da dođe veliki brod koji će polagati te cevi, rekao je novinarima, koji su obišli gasovod Severni tok, portparol preduzeća "Južni tok transport" Jasper Jansen.

On je istakao da bugarska vlada nije rekla da neće >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << da gradi taj gasovod, već da želi da pojasni poziciju oko Južnog toka sa Evropskom unijom i dodao da "nema razloga da sumnja da Bugarska neće graditi taj gasovod."

Jansen je najavio i da neće biti promena rokova u izgradnji i puštanju u rad Južnog toka i precizirao da će prva linija tog gasovoda biti završena do kraja 2015. a poslednja, četvrta, do kraja 2017. godine.

"Mi znamo šta radimo i potpuno smo sigurni da će taj projekat biti realizovan," rekao je Mihael Sase, direktor korporativnih komunikacija nemačkog Vinteršala, koji u preduzeću "Južni tok transport" ima 15 odsto udela.

Izgradnja Južnog toka u Bugarskoj je obustavljena zbog zahteva Evropske komisije da se taj projekat uskladi sa evropskim pravilima.

On je dodao da neki političari hoće da otežaju posao oko izgradnje Južnog toka, ali je naglasio da smatra da će definitivno biti gasovoda po dnu Crnog mora i da pođednako veruje u realizaciju Južnog, kao i Severnog toka, u kome je Vinteršal takođe akcionar sa ruskim Gasprom.

Sase je objasnio da je i oko Severnog toka bilo probleme, kao što ih ima i oko Južnog toka i naveo primer da su već bile nabavljene cevi za kopnenu deonicu Severnog toka- gasovode OPAL i NEL, pre nego što je nemačka vlada dala sve neophodne dozvole za te gasovode.

"Energetika je uvek političko pitanje", rekao je Sase.

Viši menadžer za projekte Severni tok i Južni tok u Vinteršalu Frank Rau istakao je da smatra da će Evropa, kada je reč o Južnom toku", "doneti mudar izbor jer je konkurencija već počela".

On je dodao da je najizazovniji deo u izgradnji Južnog toka to što je Crno more na najvećem delu trase duboko 2,2 kilometra i što osim u priobalju, ima nagli pad terena.

Rau je istakao da je ta dubina 10 puta veća od one na kojoj se gradio Severni tok i dodao da je ruskoj obali Crnog mora u toku i izgradnja najveće kompresorske stanice na svetu za potrebe gasovoda Južni tok.

Gasovod Južni tok treba da obezbedi drugi pravac snabdevanja centralne i jugoistočne Evrope ruskim gasom i direktno poveže velika nalazišta u Sibiru sa evropskim potrošačima.

Nastavak izgradnje deonice tog gasovoda u Srbiji, vredne oko dve milijarde evra, najavljen je za oktobar

 
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na Studio B...






Povezane vesti

Polaganje cijevi za »Južni tok« počinje u novembru

Izvor: Nezavisne Novine, 26.Sep.2014

BEOGRAD - Polaganje cijevi po dnu Crnog mora za gasovod "Južni tok" počeće u novembru, izjavio je portparol preduzeća "Južni tok transport" Jasper Jansen.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Studio B. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Studio B. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.