Mogerini: Reči ultimatum nema u govoru EU

Izvor: RTS, 28.Jul.2014, 16:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mogerini: Reči "ultimatum" nema u govoru EU

Ministarka spoljnih poslova Italije Federika Mogerini rekla je parlamentu da reč ultimatum na pripada govoru EU, već je reč o odgovoru Evrope Rusiji u vezi sa krizom u Ukrajini.

Mogerini je istakla da taj odgovor treba da bude jedinstven, prenosi Tanjug.

Učestvujući na panel diskusiji u Skupštini Srbije, Mogerini je istakla, odgovarajući na pitanje šefa poslaničkog kluba DS-a Borislava Stefanovića koju je poruku prenela srpskim zvaničnima, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da je njena poruka premijeru Aleksandru Vučiću i šefu diplomatije Ivici Dačicu tokom razgovora bila savim jasna.

"Ozbiljnost krize u Ukrajini raste sve više iz nedelje u nedelju jedini i najbolji odgovor je poruka koja će biti jaka i što više jedinstvena,a koju ćemo uputiti Ruskoj Federaciji", rekla je Mogerini i dodala da razume da "je reč 'ultimatum' u srpskoj javnosti izazvala reagovanja, ali da ta reč ne pripada rečniku kojim govori EU".

U obraćanju parlamentarcima gošća iz Italije je kao jedan od prioriteta italijanskog predsedavanja EU navela politiku dobrosusedstva u Mediteranu, Sredozemlju i drugim mestima gde je povremeno, kako je ocenila, bilo i jako teško.

Mogerini je istakla da je to područje okruženo krizama i sukobama koji povremeno poprimaju dramatičan razvoj, a kao primer je navela Ukrajinu i obaranje malezijskog aviona.

"Tu je i dramatični sukob na Bliskom istoku, ne samo u pojasu Gaze, već i u Siriji i Iraku, dolazimo do južnog Sredozemlja, jake tenzije su u Libiji, koja je za Italiju važna i geografski i na neki način politički", dodala je Mogerini.

Prema njenim rečima, zato je u šest meseci italijanskog predsedavanja važno da EU zajednički radi, a od suštinskog značaja je da "Unija razgovara jednoglasno i da ima jedinstven stav u donosu na krize".

"Dodata vrednosti EU je da Evropa treba da nastupa jedinstveno svuda gde ima konflikata. Treba da budemo jedinsteni i snažni, da EU daje odgovore na ove krize", zaključila je šefica italijanske demokratije.
Pogledaj vesti o: Rat u Ukrajini,   Ivica Dačić

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.