Mas: Niko iz EU ne traži da Srbija prizna Kosovo ili zatvori škole i bolnice

Izvor: Blic, 13.Feb.2012, 14:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Mas: Niko iz EU ne traži da Srbija prizna Kosovo ili zatvori škole i bolnice

Nemački ambasador u Beogradu Volfram Mas je, povodom mogućnosti da Srbija 1. marta dobije status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji (EU), danas izjavio da je daleko od toga da bude optimista, ali da nije ni pesimista.

Navodeći da je u decembru Savet EU postavio Srbiji tri uslova i da je posle prošlonedeljnih razgovora ohrabren da postoji >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << mogućnost rešenja za regionalno predstavljanje Prištine, Mas je rekao da je bilo napretka u primeni nekih sporazuma koje su Beograd i Priština postigli i izrazio nadu da će biti ojačana saradnja Srba sa Euleksom i Kforom.

Mas je naglasio da niko iz EU nije tražio od Srbije da prizna nezavisnost Kosova, da zatvori svoje škole i bolnice na Kosovu, niti da se odrekne rezolucije 1244. To je rezolucija Ujedinjenih nacija (UN) i samo Savet bezbednosti UN može da je se odrekne, rekao je Mas studentima koji su bili u Berlinu, u okviru programa "Dobrodošli u Nemačku".

Tražimo, rekao je Mas, da se sprovode sporazumi između Beograda i Prištine, uključujući i sporazum o integrisanom upravljanju prelazima. Očekujemo da se omogući nesmetano obavljanje mandata Kforu i Euleksu na celoj teritoriji Kosova, rekao je Mas i istakao da EU očekuje i da se postigne dogovor o predstavljanju Prištine u regionalnim forumima. To nije ništa novo i predstavlja deo Kopenhaških kriterijuma koji se odnose na dobrosusedske odnose i regionalnu saradnju, podsetio je Mas.

Mas je, komenatrišući istraživanja javnog mnenja po kojima opada entuzijazam za članstvo u EU, rekao da smatra da je najbolji način da se očuva identitet malih država, kao što su Srbija i Nemačka, upravo u članstvu u EU.

Prema njegovim rečima, isto pokazuju i ekonomski podaci, odnosno činjenica da 78 odsto novca koja dolazi kao ekonomska pomoć u Srbiju, dolazi iz EU ili država članica Unije. Ako tome dodate Sjedinjene Američke Države, Švajcarsku, Norvešku i Japan to čini 97 odsto, rekao je Mas.

On je podsetio da prema istraživanjima javnog mnenja, građani misle da su među najvećim ekonomskim donatorima Srbije Japan, "zbog žutih autobusa", i Rusija. Rusija za vreme Vlade Srbije, koju je vodio Vojislav Koštunica, nije dala ni jedan jedini dinar, rekao je Mas i naglasio da je bilo govora o kreditu od milijardu evra, koji je potom postao kredit od milijardu dolara. Od toga je stiglo svega 200 miliona, dok se o ostalih 800 još pregovara, rekao je Mas i istakao da EU svake godine Srbiji odobri 200 miliona evra bespovratne pomoći.

Povezane vesti: Jeremić: Nema zemalja koje nas ne poštuju Fejt: Referendum na severu Kosova neće imati uticaja Fini: Srbija treba da dobije status kandidata za članstvo u EU Neodržavanje izbora na severu KiM može da vodi ka nasilju Žbogar: Kosovo ušlo u ključnu fazu odnosa sa EU
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.