Marković: Štednja struje daje bolje rezultate od redukcije

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Jul.2022, 15:03

Marković: Štednja struje daje bolje rezultate od redukcije

U vreme kada se zbog energetske krize u svetu pa i u razvijenoj Evropskoj uniji ljudi pozivaju na štednju struje i sve češće govori o redukcijama u snabdevanju, prema oceni rukovodioca za energetiku u konsultantskoj kući "Dilojt" Željka Markovića, štednja struje je bolja i efikasnija mera od redukcije u snabdevanju.

On je objasnio da je domet redukcija u uštedi struje ograničen, jer kada se neki kupci >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << isključe sa mreže, oni kada se ponovo uključe potroše ono što su inače planirali i tako linearnog efekta smanjenja zapravo i nema.

"Ako ostavimo ljude bez struje pola dana, njihovu potrošnju nećemo smanjiti za polovinu već za mnogo manje jer će oni u periodu kada imaju struju nadoknaditi ono što nisu potrošili u periodu kada su bili pod redukcijom", objasnio je Marković gostujući na RTS-u.

Prema njegovim rečima, kod nas je zima što se tiče gasa, kritičnija, a kada je reč o struji, kritični su i zima, ali i leto, jer je ovih dana zbog velikih vrućina potrošnja struje povećana.

Govoreći o prosečnim cenama struje naveo je da one sada iznose između 350 i 400 evra po megavat-satu, što je mnogo više nego pre krize kada je cena iznosila samo 60 evra a da berzanska kretanja pokazuju da će u budućnosti biti i veća, u četvrtom kvartalu oko 410 evra po megavat-satu.

Kada je reč o eventualnim viškovima struje u okruženju, Marković je rekao da Bugarska, Crna Gora i Republika Srpska mogu da proizvedu više struje nego što im je potrebno, ali da se strujom trguje na tržištu i da bilateralnih sporazuma gotovo i nema, već se sve uglavnom zatvara preko berzi.

Osvrćući se na situaciju u Elektroprivredi Srbije (EPS) i naše mogućnosti da proizvodimo više struje, rekao je da je u EPS-u problematično to što nemamo dovoljno otkrivenih eksploatacionih polja da bismo mogli da eksploatišemo ugalj.

Izneo je stav da nećemo brzo izaći iz te situacije i da će biti potrebno nekoliko godina da se EPS vrati na nivo proizvodnje uglja i električne energije od pre šest godina, kada je postizao rekorde u proizvodnji.

Marković je naveo da se još ne vidi kraj energetske krize, da danak krizi plaćaju i preduzeća i domaćinstva i da bi valjalo zaštititi ugrožene slojeve stanovništva.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.