Margetić: EU traži istragu protiv Dinkića

Izvor: RTS, 08.Dec.2013, 15:47   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Margetić: EU traži istragu protiv Dinkića

Evropska unija traži istragu protiv Mlađana Dinkića, jer je i slučaj "Mobtel" svrstala među sporne privatizacije, naveo novinar Domagoj Magetić. Pozvao je Dinkića na javno sučeljavanje na bilo kojoj televiziji sa nacionalnom frekvencijom.

Istragu protiv lidera Ujedinjenih regiona Srbije i bivšeg ministra Mlađana Dinkića traži Evropska unija, a taj zahtev sadržan je u rezoluciji od 29. >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << marta 2012. godine, saopštio je novinar Domagoj Margetić u pismu koje je dostavljeno medijima.

Margetić je pozvao Dinkića na javno sučeljavanje dokazima i dokumentima na bilo kojoj televiziji sa nacionalnom frekvencijom.

Podsetio je da je Rezolucijom 2011/2886 (RSP) o evropskom integracionom procesu Srbije, koja je doneta 29. marta 2012. godine, slučaj "Mobtel" uvršten među slučajeve spornih privatizacija, u kojima se sumnja na korupciju i kriminal, a za koje je EU zahtevala istragu i razrešenje.

U istoj rezoluciji traži se od Vlade Srbije deklasifikacija dokumenata klasifikovanih kao "državna tajna", koji su povezani sa privatizacijom i prodajom, između ostalih i "Mobtela".

Vlada Srbije nije postupila po ovoj odredbi, iako je iz sadržaja rezolucije jasno da se i slučaj "Mobtel" našao na popisu spornih kriminalnih privatizacija, a "operaciju Mobtel" vodio je i dokumente potpisivao Dinkić, naveo je Margetić.

Margetić je, potom, zaključio da su EU, odnosno Evropska komisija i Evropski parlament svojim službenim i javnim dokumentom tražili istragu protiv Dinkića u slučaju "Mobtel".

Slučaj kiparskog novca, prema podsećanju Margetića, aktuelizovala je vlada premijera Zorana Đinđića, koji je o tajnim računima na Kipru, ne samo naredio istragu, već formirao i vladinu istražnu komisiju, koja je imala zadatak da utvrdi činjenice vezane za finansijski tranfer novca iz budžeta Srbije na tajne kiparske račune pod kontrolom režima Slobodana Miloševića.

Margetić je podsetio da su članovi te komisije bili i ministri Velimir Ilić i Vuk Obradović, ali i Mlađan Dinkić kao tadašnji guverner Narodne banke Jugoslavije.

Ministar Ilić je i pre nekoliko dana javno potvrdio svoje izjave u "slučaju kiparskog novca", i ponovio da je na Kipru pronađeno najmanje tri milijarde tadašnjih nemačkih maraka.

Taj novac, kako je naveo Margetić, trebalo je da bude vlasništvo Republike Srbije, ali je, nakon što je Dinkić "uklonio" Ilića iz istražne komisije, novac nestao i gubi mu se svaki trag.

I Del Ponte istraživala slučaj kiparskog novca 

Slučaj kiparskog novca istraživala je i glavni tužilac Haškog tribunala Karla Del Ponte u istrazi protiv Slobodana Miloševića, podsetio je Margetić.

Ukazao je da je sva saznanja tužilaštva Del Ponteova 2004. godine ustupila na ce-deovima tadašnjem premijeru Zoranu Živkoviću i ministru pravde Vladanu Batiću, uključujući javne i tajne dokumente iz ove istrage, kao i strogo poverljive izveštaje o finansijskim istragama koje je Haško tužilaštvo sprovodilo na Kipru.

Bivši ministar pravde Vladan Batić podneo je nadležnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijavu protiv Dinkića i ostalih, zbog korupcije i kriminala u manipulacijama i zloupotrebama novca na tajnim računima Srbije na Kipru, naveo je Margetić.

Podsetio je i da je protiv Dinkića krivičnu prijavu podneo i advokat Aleksandar Lojpur zbog korupcije i organizovanog kriminala, a u vezi sa zloupotrebama i malverzacijama sa kiparskim novcem.

Posle toga, istraživanje o slučaju kiparskog novca sprovodila je i bivša predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać, koja je nadležnim državnim institucijama predala svoja saznanja o ovom slučaju, ali kao i slučaju prethodne dve prijave, državne institucije su ignorisale aferu, navodi Domagoj Margetić.

Dokumentacija kojom raspolaže napisana je na više od dve hiljade stranica, od čega su 188 stranica dokumenta klasifikovana kao "državna tajna", odnosno "strogo poverljivo", čime je učinjena dodatna zloupotreba, smatra Margetić. 

Dodaje da povezanost slučaja "Mobtel" sa sumnjivim finansijskim of-šor operacijama na Kipru dokazuje strogo poverljiva dokumentacija, zapravo svi dokumenti koje je u tom slučaju potpisivao Dinkić, kao tadašnji ministar finansija.

"Ovo su samo neke činjenice o slučaju 'Dinkić', činjenice potkrepljene dokumentima i dokazima, a nikako ne ličnim kvalifikacijama i diskreditacijama i lažima, kakvim se u odgovoru na ove dokaze služi Dinkić, kada lažima pokušava diskreditovati mene kao novinara ili druge članove Antikorupcijske lige Balkan", zaključuje Margetić.

Dinkić je juče u Trsteniku, na sednici Glavnog odbora URS-a, rekao da se u Srbiji plasiraju lažne afere po "udbaškim metodama", i da neko hoće intrigama prošlosti, umesto policije i tužilaštva, da sakrije sadašnjost koja nije ni malo lepa.
Pogledaj vesti o: Mlađan Dinkić

Nastavak na RTS...






Povezane vesti

Margetić poziva Dinkića na TV-duel

Izvor: B92, 08.Dec.2013

Beograd -- Novinar Domagoj Margetić pozvao je bivšeg ministra Mlađana Dinkića na javno sučeljavanje dokazima i dokumentima na bilo kojoj televiziji...Istragu protiv lidera Ujedinjenih regiona Srbije (URS) i bivšeg ministra Mlađana Dinkića traži Evropska unija, a taj zahtev sadržan je u rezoluciji...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.