Izvor: RTS, 28.Maj.2013, 21:06 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Madrid za određivanje datuma
Španija podržava evropski put Srbije, kao i plan za primenu sporazuma Beograda i prištine, poručio španski šef diplomatije Hose Manuel Garsija Margaljo u razgovoru sa Suzanom Grubješić. Srbija može da računa na podršku Španije za određivanje datuma za početak pregovora o članstvu u EU, napomenuo Margaljo.
Minstar spoljnih poslova Španije Hose Manuel Garsija Margaljo rekao je da ta zemlja ostaje pri čvrstom stavu da neće priznati nezavisnost Kosova, ocenivši >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da je su briselski sporazum i plan za njegovu primenu statusno neutralni.
Kako se navodi u saopštenju Vlade Srbije, šef španske diplomatije poručio je, u razgovoru sa potpredsednicom Vlade Srbije za evropske integracije Suzanom Grubješić u Madridu, da Srbija može da računa na nedvosmislenu podršku Španije za određivanje datuma za početak pregovora naše zemlje o članstvu u Evropskoj uniji.
"Srbija može uvek da računa na Španiju. Mi smo veliki prijatelji vaše zemlje i svim snagama podržavamo evropsku budućnost Srbije", rekao je Garsija Margaljo.
Španski šef diplomatije založio se i za mnogo jaču ekonomsku saradnju dve zemlje, budući da je kapacitet za saradnju španske i srpske ekonomije daleko veći od sadašnjeg.
Grubješićeva je rekla da je zahvalna na podršci koju Španija pruža našoj zemlji i uputila poziv španskom premijeru Marijanu Rahoju i Garsija Margalju da posete Srbiju, kako bi učvrstili prijateljstvo dve zemlje.
Diplomatska ofanziva Srbije
Španski ministar prihvatio je poziv, rekavši da se nada da će on biti realizovan u najkraćem roku.
Grubješić je ocenila da je današnji sastanak potvrdio da je Srbija nadomak dobijanja datuma, jer se Španija pridružila brojnim signalima i izjavama evropskih zvaničnika u poslednjih nekoliko dana, koji ukazuju na to da je veliki broj članica EU saglasan sa tim da se na junskom sastanku Evropskog saveta našoj zemlji odredi datum za početak pregovora o članstvu.
Potpredsednica Vlade Srbije je najavila da će, u okviru pojačane diplomatske ofanzive, uskoro posetiti Berlin, kako bi Srbija obezbedila najširu moguću podršku za nastavak naših evropskih integracija.
Moje sledeće odredište je Berlin i nadam se da će i ti razgovori biti bar približno dobri kao što su bili u Madridu, rekla je Grubješićeva.








