Mađarska napušta EU? Kako je Orbanovo ne posvađalo Budimpeštu i Brisel

Izvor: B92, 18.Maj.2023, 18:51

Mađarska napušta EU? Kako je Orbanovo "ne" posvađalo Budimpeštu i Brisel

Nakon što se mađarski premijer Viktor Orban prošle nedelje javno zapitao šta je tačno svrha Evropske unije, ponovo su pokrenute spekulacije o “novom Bregzitu”.

O takozvanom "hugzitu" pisalo se pre dve godine, a prošlog maja je čak mađarska desničarska Volnerova partija promenila ime u Hugzit, sa ciljem izlaska zemlje iz bloka.

Orbanova Mađarska, "problematično dete" Evrope, koje je dovodilo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << do raskola u bloku čak i u ujedinjenom odgovoru na rat u Ukrajini, sada je poslala najsnažniji signal unazad o potencijalnom izlasku iz EU.

"Moderan oblik evropske saradnje pokretale su dve misije – mir i blagostanje. Ako ne može da ispuni svoje dve originalne misije, koja je onda svrha EU?" upitao je Orban u petak tokom posete Vespremu, preneo je Blumberg.

Džonatan Saksti, preduzetnik i pomoćnik urednika za Bregzit voč, napisao je u članku za Ekspres da je takva Orbanova retorika mogla da bude namenjena da se umili domaćoj bazi i zapreti birokratama u Briselu sa kojima je Mađarska – baš kao i Poljska (svojevremeno se govorilo i o "polegzitu") u stalnom sukobu oko vladavine prava i evropskih fondova.

Orbanova anti-EU retorika se intenzivirala otkako je Brisel pojačao pritisak na Mađarsku. Sukobi sa blokom oko korupcije i vladavine prava naveli su Brisel da im uskrati više od 30 milijardi dolara pomoći. To je takođe otvorilo pitanja da li Orban namerava da na kraju izvede svoju zemlju iz bloka, što je Vlada više puta demantovala.

Ali, nakon što je obezbedio sebi četvrti uzastopni mandat premijera i učvrstio se u svojoj ulozi – a imajući u vidu da Orban ima istorijat ovakve vrste retorike – deluje da njegove nove izjave više ukazuju na istinsku sumnju u vezi sa dugoročnom održivosti mađarskog članstva u EU nego o zarađivanju političkih pluseva u zemlji, ističe Saksti.

Orban je unazad govorio da EU treba da ukine sankciji Rusiji, uvedene zbog invazije na Ukrajinu, navodeći da te mere produbljavaju recesiju u Mađarskoj. Takođe je pozvao EU da razmotri ukidanje pomoći Ukrajini kao način da se okonča rat, za šta su kritičari rekli da je suštinski poziv na kapitulaciju istočnog suseda Mađarske.

Iako je Mađarska članica NATO, premijer Viktor Orban odbio je da dozvoli bloku koji predvode SAD da pošalje oružje u Ukrajinu preko mađarske teritorije, optužujući saveznike iz Alijanse da potpiruju sukob "na račun evropskih interesa".

Mađarska je u januaru blokirala oslobađanje sedme tranše oružja za Ukrajinu, a u utorak je Budimpešta iznenada blokirala i osmu tranšu vojne pomoći EU Ukrajini u vrednosti od 500 miliona evra, preko Evropskog fonda za mir (EPF).

"Mađarska je, na iznenađenje, danas blokirala isplatu osme tranše EPF za oružje namenjeno Ukrajini", rekao je izvor Anse iz Brisela.

Ukrinform.net piše da je isplata tranše bila planirana za ponedeljak 22. maja, ali da je Budimpešta blokirala odluku navodno zahtevajući “garancije” da će EPF zadržati svoju globalnu viziju u budućnosti i da neće biti korišćen isključivo za naoružavanje Ukrajine.

Zabrinjavajuće po Brisel, a u svetlu poslednjih Orbanovih navoda koji mirišu na “hugzit”, nedavna anketa EU pokazala je da je mađarska podrška za članstvo u bloku opala za 12 odsto. Iako je to najoštriji pad među svim članicama EU, podrška je čak niža u Češkoj i Slovačkoj, kolegama iz Višegradske grupe među kojima je i Poljska.

A Češka je takođe besna zbog Mađarske, nakon što je Orban uporedio evropske integracije sa planovima nacističkog vođe Adolfa Hitlera.

"Čak je i Hitler sanjao o evropskom jedinstvu i kasnije se osvrnuo na ideju sve bliže unije", rekao je on u petak u Vespremu.

To je kritikovao češki ministar spoljnih poslova Jan Lipavski.

"Niko ne tera Mađare da budu deo ove zajednice ako se u njoj osećaju tako neprijatno", rekao je on u nedelju.

Saksti piše da su zemlje centralne i istočne Evrope, poput Mađarske i Poljske, verovale da se priključuju pojačanom trgovinskom bloku a da su se našle u ideološki liberalnoj i sve centralizovanoj političkoj uniji. Ipak, dovoljno su dugo u klubu da znaju kakva su pravila kuće, ističe Saksti, dodajući da zemlje poput Mađarske i Poljske moraju da znaju da se ta pravila neće menjati kako bi njima odgovarala.

Nije ni čudo da frustracija raste i u Zapadnoj Evropi, zaključio je Saksti.

Iako se većina centralno i istočnoevropskih država u bloku sada priključila evrozoni – Hrvatska je takođe ušla u Šengen 1. januara ove godine – većina ljudi na istoku EU i dalje živi u zemljama koje su zadržale svoje valute, sa Rumunijom i Bugarskom koje su izgleda odustale od prelaska na evro.

To je ključno jer je državama EU koje su zadržale svoje valute daleko lakše da napuste blok od članica evrozone, ističe Saksti upirući na Bregzit.

Orban je svojom poslednjom izjavom ponovo bacio svetlo na podele koje vladaju u EU. I odnosi Mađarske sa Švedskom pogoršali su se unazad a šef Orbanovog kabineta Đerđelj Guljaš rekao je da su oni na “niskoj tački”.

Finska i Švedska su prošle godine zajedno aplicirale za članstvo u NATO, ali su zahtev Švedske zaustavile Turska i Mađarska. Pritužba Mađarske usledila je nakon švedske kritike Orbanovog odnosa prema demokratiji i vladavini prava.

Dok se Finska i formalno priključila NATO paktu, Švedska i dalje čeka na mađarsku i tursku ratifikaciju. Mađarski proces ratifikacije je zastao u parlamentu u julu, a Orban je optužio obe zemlje za širenje "otvorenih laži" o stanju demokratije u Mađarskoj.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.