Kurc: Pregovori o budžetu EU biće jedna od centralnih tema za vreme predsedavanja Austrije

Izvor: Vostok.rs, 06.Feb.2018, 09:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kurc: Pregovori o budžetu EU biće jedna od centralnih tema za vreme predsedavanja Austrije

Austrijski kancelar Sebastijan Kurc smatra da bi istočnoevropskim zemljama, kao što su neto-primaoci novca Mađarska i Poljska, ubuduće trebalo smanjiti sredstva iz EU.

„Na kraju to neće biti samo moja odluka“, izrazio je uverenje Kurc u intervjuu za bečki dnevnik „Standard“.

On je istakao da će u pregovorima o okviru budžeta EU Austrija snažno zastupati poziciju neto-uplatioca.

Kurc je dodao da je sa holandskim premijerom Markom Ruteom i nekoliko drugih u toj grupi saglasan da treba insistirati da se štedljivije barata novcem evropskih poreskih obveznika.

„Postoje mnoge oblasti koje treba analizirati. Imamo trenutno situaciju da mnogo novca ide u istočnoevropske države, a mnoge od njih nisu time zadovoljne. Često se postavlja pitanje da li taj novac uopšte dospe do pravog mesta, dok se istovremeno u Zapadnoj Evropi čuje koliko su antievropske te zemlje. Imamo nameru da narednih godina prosledimo stotine miliona evra podrške u približavanju Turske, iako u Turskoj gaze ljudska prava. Mora se naći hrabrost i tako nešto dovesti u pitanje“, poručuje austrijski kancelar.

Pregovori o budžetu EU biće jedna od centralnih tema za vreme predsedavanja Austrije Uniji u drugoj polovini ove godine.

Evropska komisija namerava da predloži u maju budžet za narednih period od 2021.godine.

Kurc je i ranije tražio da, i pored istupanja Velike Britanije iz članstva EU 2019, ne bude daljeg opterećenja po neto-uplatioce, odnosno države koje više uplaćuju u budžet Unije nego što iz njega uzimaju, kao što je Austrija.

Austrija je 2016. sa 791,3 miliona evra bila osmi po veličini neto-uplatilac.

Poljska je tada sa plusom od 7,1 milijardu evra bila zemlja koja je najviše dobila iz budžeta EU, a slede Rumunija, Grčka, Mađarska i Češka.

Kurc je najavio da će predsedavanje Austrije EU svesno iskoristiti za podsticanje neophodnih promena u EU.

„Prioritet je stavljanja fokusa na subsidijarnosti. Verujem da je pitanje da li treba imati više ili manje Evrope pogrešno. Pitanje mora da bude u kojim oblastima nam treba više Evrope a u kojima manje. U velikim pitanjima kao što su odbrambena i bezbednosna politika neophodna je snažna saradnja. Istovremeno, EU treba da se uzdrži kada je reč o malim pitanjima, o kojima se može bolje odlučivati na regionalnom ili nacionalnom nivou. Samo tako se može osigurati da birokratija ne raste stalno“, uveren je on.

Nastavak na Vostok.rs...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vostok.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vostok.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.