
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Apr.2021, 14:54
Janša: Ne postoji "non pejper" o prekrajanju granica BiH; Bilčik: Menjanje teritorija opasan put
Član Predsedništva BiH Šefik Džaferović telefonom je razgovarao sa premijerom Slovenije Janezom Janšom koji ga je obavestio da ne postoji "non pejper" koji bi se mogao dovesti u vezu sa Vladom Slovenije, a koji bi uključivao prekrajanje granica ili povredu teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine.
Janša, koji je, kako je saopštilo Predsedništvo BiH, inicirao telefonski razgovor, kazao je da Slovenija podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kao i njen evroatlantski put, poštujući u potpunosti Dejtonski mirovni sporazum.
Bilčik: Menjanje granica opasan put u eksplozivnu prošlost
Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju, Vladimir Biličik kaže da se evropska budućnost Zapadnog Balkana može postići samo uz sprovođene reformi povezanih sa evrointegracionim procesima.
”Menjanje granica i teritorija je opasan put u eksplozivnu prošlost”, poručio je Bilčik sa svog Tviter naloga.
Vladimir Bilčik napominje i da na putu ka evropskoj budućnosti Zapadnog Balkna nema prečica.
On je ponovio i poruku slovačkog ministra spoljnjih poslova Ivana Korčoka, koji je naglasio nedvosmislenu podršku Slovačke, EU i NATO teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH.
Džaferović je rekao da u startu treba onemogućiti svaku priču o etničkim i teritorijalnim podelama Bosne i Hercegovine, te dodao da je jedini put za BiH njena dalja unutrašnja reintegracija i evroatlantska integracija.
Kako je preneo portal Kliks, razgovarano je o predsedavanju Slovenije Evropskom unijom u narednom periodu, kao i o predstojećem Samitu Evropska unija - Zapadni Balkan, čiji će Slovenija biti domaćin, a čija bi glavna tema trebala da bude ubrzanje integracije država Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.
Priča o slovenačkom "non pejperu", podseća portal, koji tretira prekrajanja granica na Zapadnom Balkanu digla je veliku prašinu u regionu poslednjih dana.
Non pejper i Slovenija - zemlja ograničenih kapaciteta u ulozi pozitivne sile
Otkrivanje tzv. non-pejpera o promeni granica na Zapadnom Balkanu ima "potencijalno izuzetno negativan uticaj" na predstojeće slovenačko predsedavanje Savetom EU, izjavio je danas istraživač iz Centra za međunarodne odnose na ljubljanskom FDV Faris Kočan.
Prema njegovim rečima, Slovenija zauzima novi pristup prema BiH da bi olakšala rešavanje otvorenih graničnih pitanja sa Hrvatskom.
Kočan kaže da su non-pejperi vrlo zgodna stvar u praksi, jer - kad nešto pođe po zlu, kao što je išlo u ovom slučaju - vi ih naravno poričete, jer o tome nema zvaničnih tragova.
Ali ovog puta, ističe Kočan, dokument je procurio u javnost i postao "politička realnost" i pre nego što je postao prihvatljiv na političkom nivou.
Stoga je njegov potencijal dobio na težini u konceptualnom smislu, kaže Kočan za STA.
Istovremeno, njegovo otkrivanje ima "potencijalno izuzetno negativan uticaj na slovenačko predsedavanje Savetom EU" , ocenjuje Kočan.
Naime, Slovenija je kao zemlja ograničenih kapaciteta u EU prepoznata pre svega kao dobar poznavalac Zapadnog Balkana, gde bi trebalo da igra ulogu pozitivne sile.
"U ovom slučaju, međutim, zagovaramo ideje koje su bile sastavni deo političke mašte tokom 1990-ih, koje su dovele do krvavih ratova na Balkanu", kazao je Kočan.
EU više ne može da se pravi gluva na zvuke ratnih bubnjeva
Regionalna mreža Inicijativa mladih za ljudska prava - BiH, Crna Gora, Hrvatska, Kosovo i Srbija ocenila je danas, povodom "non pejper" dokumenta koji je uzburkao javnost, ''da EU više ne može da se pravi gluva na zvuke ratnih bubnjeva''.
Inicijativa ocenjuje da je, ko god da je autor pomenutog ''non pejper'' dokumenta, samo artikulisao višedecenijske aspiracije ekstremnih nacionalista različitih nacija.
"Podrška Vašingtona i nekih evropskih krugova ideji razmene teritorija Kosova i Srbije balkanskim nacionalističkim liderima dala je podršku da maštaju dalje", ocenila je Inicijativa i naglasila da nema više aktivne borbe protiv nacionalizama te da je jedini mehanizam
usporavanje i praktično zaustavljanje EU integracija na štetu građana.
Inicijativa podseća da je na Zapadnom Balkanu teškom mukom ostvareno i održano primirje, ali nije postignut trajni mir.
"Najbolji dokaz te tvrdnje je činjenica da predlozi sadržani u non pejperu cirkulišu u visoko-političkim krugovima kao predlozi vredni pažnje", navodi Inicijativa i podseća da je u ime takve politike vođene 90-ih žrtvovano više od 130.000 života, a stotine hiljada je proterano kako bi se stvorila etnički čista sela, gradovi i države.
Prema oceni Inicijative, težnje za etnički čistim državama izgubile su na potencijalu kada se pojavila alternativa u članstvu u EU.
"Non pejper" je, kako navode, uz sve mane ponudio osvežavajući i novi koncept, ''da Evropa preuzme odgovornost i liderstvo u postizanju mira na Balkanu''.
"U tom smislu, duh dokumenta treba sačuvati, sav tekst obrisati, i početi iz početka. Bez crtanja na mapama. Granice šest država Zapadnog Balkana i Hrvatske promenu treba da dožive tek kada u okviru EU i Šengenskog prostora budu obrisane", navodi Inicijativa i ocenjuje da je to vizija koju bi svi građani podržali.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...