Iznenađenje – višak para

Izvor: B92, 06.Okt.2023, 10:18

Iznenađenje – višak para

U drugom kvartalu je na tekućem računu platnog bilansa Evropske unije zabeležen suficit od 73 milijarde evra, saopštio je danas Evrostat.

Ovaj rezultat je bolji u odnosu na prvi kvartal kada je zabeležen suficit od 60,6 milijardi evra, a posebno u odnosu na drugi kvartal prošle godine, u kome je EU registrovala deficit od 32,6 milijardi evra.

U drugom tromesečju je kvartalno porastao suficit na računu robe, na 52,7 milijardi evra sa 41,4 milijardi, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << a suficit na računu usluga je pao na 33,7 milijardi evra sa 39,9 milijardi u prvom kvartalu.

Suficit računa primarnog dohotka je kvartalno porastao na 6,9 milijardi evra, dok je istovremeno smanjen deficit sekundarnog dohotka, na 20,3 milijarde evra. Deficit kapitalnog računa je u istom periodu pao na 6,8 milijardi evra.

EU je na tekućim računima sa inostranstvom zabeležila suficit sa Velikom Britanijom - 61 milijarda evra, Švajcarskom - 27,5 milijardi evra, ofšor finasijskim centrima - 13,3 milijarde evra, SAD - 10,7 milijardi evra, kao i sa Kanadom, Hongkongom, Brazilom, Rusijom i Japanom.

Deficit je registravan na tekućim računima sa Kinom - 41,5 milijardi evra i Indijom - 3,0 milijarde evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
Pogledaj vesti o: Evropska Unija

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.